Teknoloji

Montaj Başladı: HÜRJET İçin Geri Sayım Hızlandı

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii TUSAŞ tarafından özgün olarak tasarlanan ve geliştirilen Türkiye’nin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET Projesi’nde ilk ön gövde, imal hattından son kurulum hattına taşınarak ehemmiyetli bir evre daha kaydolundu.

TUSAŞ’tan yapılan açıklamaya göre, işletmenin 2017 senesinde kendi öz kaynaklarıyla başlattığı HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi’nde bir evre daha yaşama geçirildi.

TUSAŞ'tan yapılan açıklamaya göre, şirketin 2017 yılında kendi öz kaynaklarıyla başlattığı HÜRJET Jet Eğitim Uçağı Projesi'nde bir aşama daha hayata geçirildi.

Bu kapsamda uçağın ilk ön gövde imali bitirildi ve son kurulum hattına taşındı.

Toplamda 8 bine yakın parçadan oluşacak HÜRJET’in tüm elektronik alanlarının idaresinin reelleştirileceği ön gövde için 350 parça bir araya getirildi.

Alüminyum ve kompozit parçalardan oluşan ön gövde üzerinde uçağın görev bilgisayarı, hareketli yüzeylerin hakimiyet edileceği alanlar, aviyonik sistemler ile uçağa güzergah verecek elektronik bileşenler yer alıyor.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ülkenin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET’in ilk komponentini son kurulum hattına taşımanın coşkuyu içinde olduğunu belirtti.

TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, ülkenin ilk jet motorlu eğitim uçağı HÜRJET'in ilk komponentini son montaj hattına taşımanın heyecanı içinde olduğunu belirtti.

Kotil sözlerine şu biçimde devam etti:

‘Ülkemizin jet kaptanı eğitimine katkı sağlayacak yeni nesil teknolojilerle donatılmış olan HÜRJET Projemizi 18 Mart 2023’te semayla buluşturacağız. 2023 senesinde Cumhuriyet’imizin birinci asrı kutlanırken ülkemizin vizyon projeleri HÜRJET ve HÜCUM-2 ilk uçuşları ile bizleri yüceltecek. Ulusal Muharip Uçağımız da hangardan çıkarak bizlere çifte sevinci yaşatacak. Havacılık alanında ehemmiyetli bir dönüm noktası olan bu tarihi anın gerçekleşmesi için emeklerini esirgemeyen tüm çalışma dostlarıma teşekkür ediyorum. Havacılığın tüm alanlarında projeler geliştiriyoruz, bizlerden desteğini esirgemeyen devletimize ve halkımıza şükranlarımı sunuyorum.’

HÜRJET’in özellikleri neler?

HÜRJET'in özellikleri neler?

HÜRJET Jet Eğitim Uçağı, üstün performans özellikleri ile çağdaş savaş uçağı eğitiminde kritik bir rol oynamak üzere tasarlandı.

Harbe hazırlık geçiş eğitimi, hava devriyesi silahlı ve silahsız ve akrobatik gösteri uçağı gibi roller icra edebilecek olan HÜRJET, ‘1,4 mach sürat ile +8-3g’ limitlerine sahip bulunuyor.

HÜRJET 45 bin fit irtifaya kadar görev yapabilecek ve 3 tona yakın yararlı yükü gövdesinde taşıyabilecek. Gelişmiş insan makine ara suratı, dijital hakimiyetli uçuş sistemi, dahili strateji eğitimi ve sanal eğitim sistemleri ile HÜRJET, yeni nesil hava taşıtı uçuş tecrübeyi sunacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler