Teknoloji

İran Hükümeti İşkenceyle Öldürülen Mahsa Emini İçin Yapılan Protestoları Engellemek İçin WhatsApp’ı Engelledi

İran’da başörtüsünden birkaç tane saçı göründüğü için eziyet edilerek öldürülen 22 yaşındaki Mehsa Muhakkağı için yapılan protestolar sonrası WhatsApp ve Instagram’a ulaşım maniyi getirildi. İran yönetimi protestoları bastırmak için devayı sansüre sığınmakta arıyor.

İran’da 22 yaşındaki Mahsa Amini’nin "giysi kaidelerine uymadığı" gerekçesiyle nezaretindeyken darp edilerek öldürülmesiyle başlayan protestolar devam ediyor.

İran'da 22 yaşındaki Mahsa Amini'nin "kıyafet kurallarına uymadığı" gerekçesiyle gözaltındayken darp edilerek öldürülmesiyle başlayan protestolar devam ediyor.

Ülke geneline dağılan protestoları bastırmak için İran yönetimi sansüre müracaat etti. İran aralarında Instagram ve WhatsApp’ın da bulunduğu bir hayli sosyal medyaya uygulamasına ulaşım maniyi getirdi.

Ülke geneline yayılan protestoları bastırmak için İran yönetimi sansüre başvurdu. İran aralarında Instagram ve WhatsApp’ın da bulunduğu birçok sosyal medyaya uygulamasına erişim engeli getirdi.

Başşehir Tahran’da başlayan protestolar tüm ülkeye dağılırken, hükümet sosyal medya uygulamalarına ulaşım maniyi getirdi. İran yönetimi, daha evvel de Twitter, YouTube ve TikTok uygulamalarını yasaklamıştı.

Başkent Tahran’da başlayan protestolar tüm ülkeye yayılırken, hükümet sosyal medya uygulamalarına erişim engeli getirdi. İran yönetimi, daha önce de Twitter, YouTube ve TikTok uygulamalarını yasaklamıştı.

Ancak tüm bu yasaklamalara karşın milletin büyük bir kısmı sosyal medya uygulamalarına VPN kullanarak giriş yapmaya devam ediyor.

Ancak tüm bu engellemelere rağmen halkın büyük bir bölümü sosyal medya uygulamalarına VPN kullanarak giriş yapmaya devam ediyor.

İran’da WhatsApp’a ulaşımı yasaklayan tüm internet sağlayıcılarını gösteren grafik.

İran'da WhatsApp'a erişimi engelleyen tüm internet sağlayıcılarını gösteren grafik.

İranlı bayanlar Mahsa Muhakkağı için yaptıkları protestolarda saçlarını keserek sancak direğine astılar. Protestoların en büyük sembolü bu sancak oldu.

İranlı kadınlar Mahsa Emini için yaptıkları protestolarda saçlarını keserek bayrak direğine astılar. Protestoların en büyük sembolü bu bayrak oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler