Sağlık

Saxenda Neden Kullanılır Saxenda Kullanıcı Yorumları

Saxenda nedir? Ne için kullanılır ve ne işe yarar?

Son zamanlarda sık duyduğumuz Saxenda ilacı hakkında çok fazla soru alıyoruz. Bu nedenle Saxenda nedir ve kullanımı nasıl olmalı gibi soruların yanıtlarını yazımızda detaylı olarak açıklıyoruz.

Saxenda nedir?

Saxenda tip 2 diyabet ilacıdır. Pankreasın daha fazla insülin üretmesi ve kan şekerinin yükselmesini önlemeye yardımcı olmaktadır. İlacın kullanımı ile birlikte midenin daha yavaş boşalması hedeflenmektedir. Böylece şeker hastalığı olmayan ancak kilo vermekte zorluk çeken kişilerin kilo kaybetmesine destek olur.

Saxenda nedir sorusuna net bir yanıt isteyenler için belirttiğimiz gibi Tip 2 diyabet ilacıdır, diyebiliriz. Çünkü kişilerin kan şekeri sorununu çözmeleri ve şeker seviyelerinin dengede olmasını sağlamak amacı ile üretilmiştir. Ancak yapılan araştırmalar sonucunda bu ilacın kilo kaybına yol açtığı ortaya çıkmıştır. Bu nedenle obez olan ve şeker hastalığı olmasa da kilo sorunu yaşayan kişilere de doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Saxenda ne için kullanılır?

Saxenda tip 2 diyabeti tedavi etmek, hastalarının kan seviyelerinin korunması ve dengede kalması amacı ile kullanılır. Bunun yanı sıra yavaş sindirime neden olduğu için kilo vermekte güçlük çeken kişilere kilo kaybı sağlamalarında destek vermek için doktorlar tarafından verilmektedir. Kilo kaybı için diyet, egzersiz ve bunu gibi dikkat edilmesi gereken bir program hazırlanır.

Saxenda yiyeceklerin mideyi hızlıca terk etmesini engeller. Midede daha uzun süre kaldıkları için kendimizi tok hissederiz. Bu işlevi yapması en çok kan şekerinin yükselmesini önlemek içindir. Saxenda ilacını üretim amacı kan şekerini dengede tutmaktır. Ancak kilo sorunları yaşayan ve yemeyi bir türlü kesemeyen kişilere doktorlar tarafından reçete edilmektedir.

Aşırı yağlı ve şekerli besin tüketenlerin şeker oranlarını dengeleme ve tok hissetmeleri sağlanarak kilo vermelerine destek olmaktadır. Her bireyde aynı etkinin oluşması mümkün olmayabilir. Çünkü herkesin bünyesi, tıbbi durumu, kilosu, boyu ve daha pek çok farklı özelliği bulunmaktadır. Bu nedenle kullananların büyük bir kısmı hızlı bir şekilde kilo verirken nadir olarak bazılarında aynı etki oluşmayabilir. Elbette reçete edilerek ve düzenli olarak kullanımı bu konuyu büyük ölçüde etkilemektedir.

Saxenda kullanımında olası yan etkiler

Saxenda ilacı kullanımı doktorlar tarafından belirlenmektedir. Bazı kişiler için düşük ve bazıları için yüksek doz gerekebilir. İlacın kullanımındaki sonuçlara bakılarak devamı ya da sonlanması gerektiğine karar verilir. Bu ilacı kullanan kişilerde görülen yan etkiler aşağıda belirtilmiştir.

 • Mide bulantısı
 • Kusma
 • Hâlsizlik
 • İshal
 • Kansızlık
 • Mide yanması

Saxenda kullanıcı yorumları arasında en sık görülen mide bulantısı ve yanması şikayetleri yer almaktadır. Bu şikayetler herkeste farklı olabilir. Beslenmeye dikkat ederek ve ilaç takviyesi alarak yan etkileri hafifletebilirsiniz.

Saxenda nasıl kullanılmalı?

 • Doktorunuz size belirttiği dozda ve belirttiği sürede kullanmalısınız. Bu ilaç genellikle günde bir kez enjekte edilerek kullanılmaktadır. Dozu ne eksik ne de fazla kullanmamalısınız. Saxenda ile Victoza aynı süreç içerisinde kullanılmamalıdır. Çünkü içeriklerinde aynı aktif madde yer alır.
 • Doktorunuz tarafından verilen listede yazan tüm talimatları okumalı ve uygulamalısınız.
 • Önceden doldurulmuş bir kalem içerisinde yer alan Saxenda ilacını kullanması için başkalarına vermemeli ya da başkalarından almamalısınız. Doktorlar tarafından reçete edilmelidir.
 • Yemek yerken ya da yemek sonrası cildin altına enjekte edilmelidir.
 • Doktorlar vücudun hangi kısmına enjekte edilmesi gerektiğini size belirtecektir. Evde kullanım hakkında bilgilendirecektir.
 • Her enjeksiyon için farklı bir alan kullanmalısınız. Üst üste aynı yere iki kez uygulamayın.
 • Açılmamış olan enjeksiyon kalemleri buzdolabında saklanmalıdır. Dondurucuya koymamalısınız. Donarsa kullanmamalısınız. 30 gün içerisinde tüketilmelidir.

Saxenda ilacı pek çok kişi tarafından kullanılmaktadır. Bu nedenle saxenda yorumları sayısı da çok fazladır. Ancak aklınızda yer edinen herhangi bir sorun varsa bunu doktorunuza sorarak çözümlemeniz gerekir. Kişilerin hangi amaçla, nasıl ve doğru kullanıp kullanmadığını kimse bilemez.

Saxenda ilacı kullanımı sonrası yapılan geri dönüşlere bakıldığında uygu şekilde kullanıldığında olumlu etkiler görüldüğü belirtilmiştir. Ancak yan etkiler oluşabilir. Bunun için de doktorunuzdan beslenme tavsiyesi ya da ilaç takviyesi alabilirsiniz.

 

Yorum 1 :
sanılanın aksine zayıflama ilacı değildir. hızlı kilo alan ya da sürekli şekerli ve yağlı yemek yiyen insanlardaki tatlı krizini bastıran bir ilaçtır. tatlı krizi acıkmak değildir. yeteri kadar karbonhidrat,protein ve yağ tüketildiğinde bile bünyedeki düzenli tatlı yeme isteğidir. bu hücrelerin sürekli şeker almaya alışmasından kaynaklıdır. bu ilaç da bu hissi bastırmayı sağlar. yoksa “ilaç aldım, kilo verdim.” diye bir şey yoktur.
Yorum 2:

geçen hafta başladığım zayıflama ilacıdır. 650 tl’ye bir tanıdık vasıtasıyla satın aldım. ilk hafta 0.6ml olarak, her sabah kullandım, biraz mide yanması biraz da yorgunluk yaptı diyebilirim, ancak kesinlikle tok tutuyor ve daha da önemlisi canınız pek bir şey yemek çekmiyor. vücut hızlı bir şekilde yağ yakmaya başlıyor, kilo vermeye başlıyorsunuz, ama canınız bir şey çekmediği gibi su içmek de çekmiyor, kendinizi zorlayarak su içmeye çalışın derim. bu haftadan itibaren 1.2 ml kullanacağım, sonraki haftadan itibaren de 1.8 ml kullanacağım.

normalde film gecesi yaptığımda oturup 1 litre kola içerim ve bir kase patlamış mısır yerim. dün sadece yarısını yiyebildim mısırın. gerçekten muazzam bir şey saxenda.

başladığımda 92 kiloydum, şuan 89 kiloyum. henüz 1 hafta oldu başlayalı. boyum 178cm, 78kg olana kadar saxenda kullanmaya devam edeceğim.

edit: 86 kiloya düştüm, şuan 2.4 ml kullanıyorum, bu perşembe de 3.0 a geçeceğim.

son edit: saxenda‘yı bıraktım, tekrar kilo aldım. ancak, midem ufaldı, bu benim için büyük bir şey. önceden yiyip yiyip doymuyordum, şimdi yiyorum ve doyuyorum, cipsi mipsi bıraktım ve kilo vermeye başladım tekrar 🙂

Yorum 3:
ilacı kullanıp hızla zayıflayan bir tanıdığım vasıtası ile haberdar olduğum ve endokrine muayene olduktan sonra kullanmak istediğim bir ilaç. benim kullanan arkadaşlara bazı sorularım var. insilün direncim yüksek ve dolayısıyla beden kitle endeksim de. anladığım kadarıyla zaten insülin direncine yönelik kullanılan bir ilaç. fakat benim kilo fazlam 20 kilo. elbetteki az değil ama bu ilaç için illaki daha fazla bir kilo ya da insülin direnci şart mıdır? ilaç kullananlar ne şekilde başladıkları ile ilgili bilgi verirlerse çok sevinirim.
Yorum 4:
11. gündür her sabah göbüşüme yaptığım iğne. 4 kilo eksildim. hipoglisemi teşhisinden sonra dr verdi. bağırsak ve beyinde salgılanan tokluk hormonu normal bir insanda günde 2 dk salgılanır. gün içerisindeki öğünler için yeterlidir. saxenda bu hormonu harekete geçirip 10-18 saat kadar vücutta kalmasını sağlıyor. yani 2 lokmayı zor yutup, ayıp olmasın diye yemek yiyosun ve hep toksun. 2 tane yeşil erik, 1,5 porsiyon iskender gibi oturuyo mideye. endokrinolojiye görünmeden ve ayrıntılı tahlil yaptırmadan kullanılmaması gerekir. kısaca dr yazıcak. göbüşüm mü? delik deşik ama tatlı.
Yorum 5:
endokrinoloji doktorumun diyete destek amaçlı düşük doz olarak verdiği iğne, 785 tl ve bence çok gereksiz. diyetinize uyduğunuz takdirde zaten kilo verirsiniz. (hastalık olanları kast etmiyorum elbette).
Yorum 6:

düğünüme tam 6 ay kalmışken, tip 2 diyabet hastası olmuşken, 125 kilogramken (181 cm) , ve doktor raporu ile ücretsiz olduğunu duymuşken. beni acayip ikilemde bırakan iğne. ya açıkcası beni akşam haberlerinde yanlış ilaç kullanımı yüzünden yatalak olmuş şekilde izlemenizi istemiyorum. ama bir yandan da denemek istiyorum. daha kilo veremiyorum sakın bana diyet yap demeyin. 3 ayda anca 133 kg’dan 125’e düştüm. daha 1 yıllık ilaç olması ayriyetten korkutuyor. kullanan (gerçekten kullanan,mümessili ya da satıcısı olmayan) yazarlardan destek ve bilgi rica ediyorum.

edit: devlet karşılamıyormuş.

Yorum 7:
güncelleme yapmak için geldi. yaklaşık 8 haftadır kullanıyorum toplamda 7 kilo verdim. hedefim toplamda 16 kilo vermek. ilacı ramazanda kullanmaya başlamıştım oruç ile birlikte. normalde çok rahat tutamam açlık krizlerim çok gelir. ama çok rahat tuttum. insülin direncim yüksek kontrollerde düşmüş durumda. elbette ki bir mucize beklemeyin. hiç acıkmıyorsunuz canınız bir şey istemiyor değil. canınızın istediği şeylerden bir parça alıp nefsiniz körelebiliyor.
Yorum 8:
ilk önce diyetle ve sporla zayıflamaya çalışmalı.ancak başarılamıyorsa,süratle diyabet ve damar problerine doğru gidişat varsa kullanılır.
arkadaşların doz söylemeleri çok yanlış.100 kiloluk 1.50 bir insan ile 100 kiloluk 1.85 herhalde dozlar farklı olacaktır.
bence dahiliye uzmanınız yada endokrin uzmanınız karar versin.
modern yaşam tarzı ve yiyeceklerle insanları önce şişmanlattılar. şimdi de ilaç endüstrisi acaip paralar kazanacak.
Yorum 9:

sakın kafanıza göre kullanmayın. doktorculuk oynamak olur bu.

her ilacın yan etkisi vardır. bu ilacın da kalsitonin seviyesini arttırdığı biliniyor ancak tiroid kanseri riskinin tam ortaya çıkması için, yaklaşık bir 15 yıl daha denenmesi gerekiyor. (yüksek dozda, kobay farelerinde bu risk gözlemlendi) ayrıca pankreatit ve pankreas kanseri konusunda da endişeler var.

hekiminiz ileri seviye morbid obez iseniz bu ilacı önerebilir. çünkü kardiyak v.s. riskleriniz zaten aşırı artmıştır. üstelik her kullananın bu riskleri taşıdığı diye bir durum yoktur. ama değerlendirmeyi hekim yapmalıdır.

iştah kapatmak için bu sağlık riskleri ve ciddi maddi külfete girmek değer mi, bu tamamen sizin kilonuzla alakalı bir durum. zaten diyet yapacaksınız. orta tempo yürüyüş de şart.

sonuç: bu ilacı her hekim yeterince tanımayabilir. sgk kapsamında bile değil. iyi bir endokrinoloji uzmanı testler yapıp, size önermedikçe de sakın kullanmayın.

Yorum 10:
özel sigorta tarafından %80’i ödenen insülin düzenleyen iğne. insülin değerim 23 küsür ve %66 karaciğer yağlanmam ortaya çıkınca endokrinoloji doktorumun glifor ile başlamam gerektiğini söyledi. ederi 750 tl. hastanede iğne benzeri kalemi nasıl kullanacağım ile ilgili bilgi veren birimde diyet ve sporla birlikte kullanılacağını ve yemekte doyumu hissedince anında yemeyi bırakmanın çok önemli olduğunu söylediler. bu sabah ilk dozu yaptım. gelişmeleri bildireceğim.

 

 

Uyarı!!!

Son olarak sizlere uyarımız ekşisözlük kullanıcıları da dahil buradaki yorumlarda dahil herkesin yazdığı şeylere itibar etmeyin.Burada yazdığımız alıntılar sadece aklınızda fikir oluşması açısından yazılmıştır.En doğru bilgiyi size doktorunuz verecektir.Unutmayın sağlığınız her şeyden önemlidir.O yüzden doktora gitmeyi ihmal etmeyin , ümitsizliğe kapılmayın.Buradaki yorumlara dayanarak yapacağınız işlemlerden sitemiz sorumlu tutulamaz. Burada yayınlanan yorumlar ekşi sözlük sitesinden alıntıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler