ekonomiGündem

Euro ve Dolar Rekor Tazelemeye Devam Ediyor

Dolar Ne Kadar ve Doların bu yükselişi ne zaman son bulacak ? Euronun Artmasının sebebleri nelerdir ? Faiz artışları Kur Düzeyini değiştirir mi bu yazımızda işleyeceğimiz konular hem ülkemizin ekonomik durumunu ve ABD’de yaşanan seçim heyecanında dolayı artışını işleyeceğiz.

DOLARDA TARİHİ ZİRVE

Dolar günü 8.44 ile açıp öğle saatlerinde 8.57 gördü ve saat 17.30 da 8.53 e geriledi. Euro ise dolar ile paralel artışı sağladığından dolayı euro güne 9.82 ile başlayıp 9.98 e dayandı. Gün sonu ise böyle devam edeceğini ve tarihi zirvede olacağını düşünüyoruz.

DOLAR VE EURONUN ÇIKMASININ SEBEBİ NEDİR ?

Bugün açıklanan enflasyon oranıyla ise daha da tırmanışa geçmiştir. TÜİK verilerine göre Tüketici fiyat endeksi (tüfe) yıllık %11,89, aylık %2,13 arttı. 2020 yılı Ekim ayında bir önceki aya göre %2,13, bir önceki yılın Aralık ayına göre %10,64, bir önceki yılın aynı ayına göre %11,89 ve on iki aylık ortalamalara göre %11,74 artış gerçekleşti. Bir kaç ay önce gerçekleşen faiz değişiminde çoğu yatırımcı ve ekonomistler faizin artacağını düşünerek ona göre planlarını yapmıştı. Fakat Merkez bankasının yaptığı faiz değişimi olmayacağını söylendiğinde doların ve onunla beraber ilerleyen euronun fırlayışını izledik.

ABD Seçimleri

Tüm dünyada bütün ülkelere büyük darbe vuran corona virüs yatırımcıları ve ekonomi güven endeksinin büyük bir endişesini getirdi. Abd de gerçekleşen seçim heyecanı ise tüm ülkeler dört gözle izlemektedir. Ekonomistler ve piyasalar çoktan Joe Biden kazandığını belirlemiş durumda. Asıl önemli olan kimin kazanacağı değil kazanan kişinin yapacağı adımlar ve gerçeklebilecek sokak olayları ve protestodan ülke büyük bir etki yaratabileceğinden dolayı yatırımcılar zaten corona virüs sebebiyle düşük olan yatırım isteği bu sonuçla dahada düşebilir. Bu yüzden herkes yatırımlarını bekletmekte ve olacak seçim sonuçlarını getireceği veya getirmeyeceği felaketleri beklemektedir.

AYRICA GÜNCEL DÖVİZ KURUNU TAKİP ETMEK İSTERSENİZ BURAYA TIKLAYINIZ.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler