#SesimOLGündemSosyal Medya

Korona Virüsü – Basit Bir Grip Mi? İnsanlığın Sonu Mu?

corona virüsü haberpodium

Aralık 2019’da Çin’in Hubei eyaletinde daha önce sadece ilgililerinin ismini bildiği Wuhan şehri korona virüs salgını ile tüm dünyanın gündemine oturdu. Salgın uluslararası haber kanallarına yansıdığından beri de konuşulmaya ve üzerinde teoriler üretilmeye devam ediliyor. Elbette bu teori ve haberlerin bir kısmı alanında uzman kişiler tarafından dikkatle yapılmış güvenilir araştırmalar iken internet çağı ile birlikte büyük bir kısmının da gerçeklikten oldukça uzak olduğunu söylemek gerek. Peki korona virüsü gerçekte ne kadar tehlikeli? Dünyanın ve insanlığın sonu mu geldi?

korona
Corona Virüsü

Dünyayı Sarsan Hastalık Covid-19

Korona virüsü, dünyada genel literatürde “coronavirus” olarak genellemekte, ülkemizde de haber kanallarında çok çok bu ismi ile duymaktayız. Aslında korona virüsü, daha önce de salgın olarak yayılan SARS ve MERS gibi virüsleri de içerisinde barındıran bir virüs ailesinin genel adı. Hastalığın ortaya çıktığı bölge olan “Wuhan” şehri ile korona virüsünün ismini “Wuhan Virüsü” olarak da sıklıkla ülkemiz medya mecralarında duymaktayız. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ise “belirli bölge veya ırk ayrımcılığını körüklememek adına” yeni korona virüsünden “Wuhan” ismini çıkartarak Covid-19 ismi ile tanımladı.

Korona virüsü Covid-19, makalemizin kaleme alındığı şu ana kadar (Şubat 2020) henüz aşısı bulunamamış ve resmi açıklamalara göre 2000’in üzerinde kişinin ölümüne sebep olmuş milenyumun en önemli salgın hastalıklarından birisi olarak kabul ediliyor. Korona virüsünün belirtileri mevsimsel grip ile benzerlikler göstermesi açısından semptomların hem hasta, hem de uzman olmayan sağlık personelleri tarafından grip ve zatürre ile karıştırılabildiği, hatta bu sebeple raporlanan can kaybı sayısının aslında çok daha fazla olabileceği belirtiliyor.

avrupa birligi corona virusu riskinin seviyesini yukseltti 678942 5 1
Corona Virüsü

Çin Korona Virüsü Alarmında

Dünya Sağlık Örgütü, Şubat ayı başında yaptığı toplantıda korona virüsü ile ilgili acil durum ilan ederek tüm ülkeleri uyardı. Çin hükümeti, virüsün başlangıcı olan Wuhan şehrini 2 aydır karantina altında tutuyor ki Wuhan şehri nüfusu İstanbul’a yakın bir metropol. Yine Wuhan şehrinin içerisinde bulunduğu Hubei eyaletinin büyük şehirleri tamamen karantina altında. 60 milyon insanın yaşadığı eyalette ayrıca son birkaç haftadır sokağa çıkmak da yasak.

Çin hükümeti ayrıca Şubat ortasında açılması gereken okulların açılışını Mart başına kadar erteledi. 1 Şubatta bitmesi gereken Çin yarıyıl tatili de pek çok eyalette uzatıldı. Bu yüksek düzeyde alam durumu Çin ekonomisine büyük darbe vuruyor. Çin’de fabrikalar çalışmıyor, dükkanlar açılmıyor, çocuklar okullarına gidemiyor, kısacası korona virüsü Çin’de hayatı durdurma noktasına getirmiş durumda.

Bu ürkütücü tablo, durumun ciddiyetini gözler önüne seriyor. Henüz ülkemizde korona virüsü tespit edilen bir vaka yok. Hastalığın detayları ve ekonomik, sosyo – kültürel etkilerini sonraki yazılarımızda detayları ile ele alacağız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .