Eğitim

Feynman Öğrenme Tekniği

img 7294

İnsan dünyaya geldiği andan ölümüne kadar her zaman öğrenme ihtiyacı duyar.İlk adımımız, ilk öğrendiğimiz kelime ile başlayan bu bilgi ihtiyacı, yaşamımız boyunca sürer.

Bu yazımızda daha çok sizlere öğrencilik döneminizde işinize yarayacak bir öğrenme tekniği olan Feynman Tekniğinden bahsedeceğiz.Bu teknikle sınavlarınıza çalışacak; öğrenirken, öğreteceksiniz.

img 7295

Teknikten bahsetmeden önce bilginin ne olduğunu açıklamakta yarar var, bu tekniğe göre iki çeşit bilgi var, sizi daha iyi aydınlatabilmek adına; ünlü fizikçi Richard Feynman’dan bir alıntı yapmak yararlı olacaktır. “Şu kuşu görüyor musun? Bu bir kahverengi gerdanlı ardıç kuşu, ona Almanya’da halzenfugel ve Çin’de ise chung ling deniyor. Ona verilen tüm bu adları bilsen bile yine de bu kuş hakkında hiçbir şey bilmiyor olursun. Bildiğin sadece insanlar hakkında bir şey olur, yani kuşa ne ad verdikleri. Şimdi bu kuş ötüyor, yavrularına uçmayı öğretiyor ve yazın ülkenin bir ucundan diğer ucuna kilometrelerce uçuyor ve kimse yolunu nasıl bulduğunu bilmiyor.”
Bu alıntıdan da anlaşılcağı üzere bir şeyin adını bilmekle onu bildiğimiz kanısına varamayız, isimler sadece tanımlayıcıdır.Aynı durumda bir fikri biliyorsanız o fikri anlıyor olmazsınız.

img 7293

Feynman Öğrenme Tekniği Nasıl Uygulanır?

Feynman öğrenme tekniğinde ihtiyacınız olanlar çok basit; öğrenmek istediğiniz konu hakkında bir kaynak, bir kalem, boş bir kağıt ve de tekniğin olmazsa olmazı bir hayali arkadaş.

Hazırsanız başlayalım; öğrenmek istediğiniz konu hakkında kaynağınızı okuyun, karışık ifadelerden olabildiğince kaçarak konuyu basit ifadelerle kendinize tanımlayın.Konuyu, hayali arkadaşınıza öğretmek için hazır olduğunuzda kaynağınızı kapayın, kaleminizi elinize alarak kağıt üzerinden hayali arkadaşınıza konuyu anlatmaya başlayın.

Takıldığınız yerlerde, kağıdınızın bir köşesine not alarak takıldığınız yerleri es geçin.Konuyu anlatabildiğiniz kadar sade ve basit anlatın ve tamamlamaya çalışın.Konuyu tamamladığınızda, not aldığınız yerler hakkında kaynağınızı tekrar inceleyip, boş kağıda geri dönün.Bir şeyleri anlatabildiğinizde, o konuyu anlamış olacaksınız, ne kadar anlatabiliyorsanız konu hakkında o kadar bilgilenmiş olursunuz.

Son olarak ünlü fizikçi Albert Einstein’in biz sözüne değinmek istiyoruz;

“Bir şeyi 6 yaşında bir çocuğa anlatamıyorsanız, siz de anlamamışsınız demektir”

Bu yüzden hayali arkadaşınızı 6 yaşındaki bir çocuğu baza alarak düşünebilirsiniz.Karmaşık ifadelerden olabildiğince kaçınmanızda fayda var.

img 7300
telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .