Teknoloji

Dosya İndirme Hızı Hesaplama

indirme hizi hesaplama

Çoğumuz internet hızının yavaşlığından şikayetçiyiz. Peki dosya indirme hızını nasıl hesaplarız? Hiç düşündünüz mü? Bu yazımızda dosya indirme hızını ve upload yani yükleme hızını nasıl ve nereden hesaplayacağımızı öğreneceğiz. Yapacağınız testler anlık değişkenlik yaşasa da vereceğim siteler indirme hızınızı doğru hesaplayacaktır.

İndirme Hızı Nasıl Hesaplanır?

Dosya indirme hızı hesaplarken farklı matematiksel terimler vardır. İnterneti yavaş olanlar kb/s’yi iyi bilir mesela. Bu terim internetimizin saniyede indirdiği kilobayt sayısınız gösterir. Örnek vermek gerekirse örneğin 50 MB dosya indireceksiniz ve internet dosya indirme hızınız ortalama 500 kb/s, bu da demek oluyor ki 2 saniye de 1 MB dosya indirecek. Basit bir matematik işlemiyle 1 MB dosya 2 saniyede iniyorsa 50 MB dosya 100 saniyede iner. Peki bunları tek tek hesaplayacak mıyız? Tabi ki hayır. Bu işlemleri sizin için hesaplayan internet siteleri var. Hadi madde madde o siteleri inceleyelim.

İndirme Hesaplama Siteleri

İnternet hızını hesaplamak için en doğru yöntemdir. Program anlık ne kadar indirdiğinizi hesaplar ve ortalama bir saniyede ne kadar boyutta dosya indirdiğinizi size gösterir. Aşağıda verdiğim maddelerdeki internet indirme hesaplama sitelerinden herhangi birini kullanabilirsiniz.

NOT: İndirme hızınız gece ve gündüz yoğunluğa göre değişkenlik gösterebilir.

  • Download Time Calculator
  • Download Time
  • SpeedCheck.org
  • File Transfer Time Calculator

Yukarıda verilen internet sitelerini kullanabilirsiniz. Ama örneğin internet altyapınız Türk Telekom ise Türk Telekom Hız testi sitesine ulaşarak daha iyi sonuçlar alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .