C Diziler Nedir? | Sesimol.net

Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

EğitimTeknoloji

C Diziler Nedir?

Bu yazımızda size C diziler nedir? C diziler ne işe yarar? gibi soruların cevabını vereceğiz ve öğrettiklerimizi örneklerle destekleyeceğiz. Öncelikle c dizilere başlamak için önceki yazımız olan c döngüler konusunu iyi bir şekilde öğrenmeniz lazım.

Önceki kodlarımızda tanımlamaları ayrı ayrı yapıyorduk. Diziler sayesinde tek boyutlu ve çift boyutlu olarak tanımlamaları dizilerin içine tanımlayarak istediğimiz zaman onları kolayca çağıracağız.

C diziler

  • Tek boyutlu İnt, Float dizileri
  • Karakter dizileri
  • Çok boyutlu diziler

3 adet dizi tipimiz vardır. Üstte verdiğimiz maddeleri sıra ile anlatarak C diziler nedir? konusunu çok iyi bir şekilde öğrenmiş olacaksınız. Yazımıza tek boyutlu diziler ve int, flot dizilerle başlamak istiyorum. Sağda vereceğimiz kodları sizde kendiniz yazabilir alıştırmalar yapabilirsiniz. Örneklerimizi kolaydan başlayıp zorlaştıracağız.

#include <stdio.h>

int main(){
int dizi[ ]={1,2,3,4,5};
printf(“%d \n”,dizi[0]);
printf(“%d”,dizi[1]);
printf(“%d”,dizi[2]);
return 0;
}

İnteger bir dizi oluşturduk ve içine 5 sayı attık. Burada şuna dikkat etmek gerekiyor ki kümenin birinci elemanı “0” olarak alınır sonrakiler ise bunun bir fazlası. Mesela 6.sayımız dizi içinde 5 olarak geçer. Eğer float bir dizi oluşturmak isteseydik int dizi[ ] yerine float [ ] kullanıcaktık ve printf kısmında %d yerine %f kullanacaktık.

Karakter Dizileri

Bu bölümümüzde karakter dizilerini nasıl kullanacağımızı öğreneceğiz. Karakter dizilerin isim veya harfleri tanımlamak için dizilerin içinde kullanılır. Char ile tanımlanır. Dizi içinde 0 bir sayılacağı için dizinin sonunda ‘\0’ yazarak diziyi sonlandırırız. Harfler örnek olarak tek tırnak işareti ile ‘a’,’ ‘b’ şeklinde tanımlanır. Ve %s kelimeler için %s ie harfler için kullanılır. Şimdi yapacağımız örnek ile girdiğimiz harflerden bize ülke ismini gösteren programı yazalım.

#include <stdio.h>

Dizileri kullanarak ekrana turkiye yazdırdık

int main(){
char ulkeler[7]
for(int i=0;i<7;i++){
printf(“lutfen karakter dizilerini giriniz”);
scanf(” %c”,&ulkeler[i]);
}
printf(” %s”,ulkeler);

return 0;
}

İlk önce char tanımlayarak dizide kelimemizin ne kadar uzunlukta olduğunu tanımlamak için 7 yazdık ve harfleri teker teker kullanıcıdan alarak metnimizi ekrana yazdırarak başarı ile çıktımızı aldık.

Çok boyutlu diziler

Çok boyutlu diziler iki string tanımlayarak iç içe for döngüsü kullanarak oluşturulan dizilerdir. Genellikle matris oluşumunda kullanılır. Çok boyutlu dizilerdeki ilk kutucuk satırı ikinci kutudaki ise sütunu gösterir. Bunlara i ve j değerleri atarak matris halinde yazabiliriz.

Çıktımız.

int main(){
int matris[3][2]={{1,2},
{3,4},
{5,6}};
printf(“%d\n”,matris[0][0]);
for(int i=0;i<3;i++){
for(int j=0;j<2;j++){
printf(“%d “,matris[i][j]);
}
printf(“\n”);
}
return 0;
}

Burada da diğerlerinde olduğu gibi ilk indisin değeri sıfır olacağından birinci satır, birinci sütunun değeri [0][0]’dır. Bunu size göstermek için ilk ekrana “1” değerini bastırdık. Daha sonra for döngüsünü kullanarak oluşturduğumuz matris değerlerini ekrana bastırdık.

2 Matrisin toplamı örneği

İki matrisin toplamı

int main(){
int matris1[3][2]={{1,2},{3,4},{5,6}};
int matris2[3][2]={{2,4},{2,5},{7,3}};
for(int i=0;i<3;i++){
for(int j=0;j<2;j++){
printf(“%d “,matris1[i][j]+matris2[i][j]);
}
printf(“\n”);
}
return 0;
}

Bu örneğimizde programa 2 matris tanımlayarak matrisi for döngüsü ile yazdırdıktan sonra toplama işlemini gerçekleştirdik. İki matrisin toplanması için iki matrisin satır ve sütun sayılarının eşit olması gerekir.

Döngüler hakkında daha fazla örneklere bakmak isterseniz C döngü örnekleri yazımızı inceleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar
Nedir?Teknoloji

Plaka Tanıma Sistemi

Teknoloji

Okeyat.com -Okeyin En Eğlenceli Hali

Eğitim

2020 Eskişehir Anadolu Üniversitesi Taban Puanları, Başarı Sıralaması

EdebiyatEğitim

Sık Yapılan Yazım Yanlışları

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir