EğitimSosyal Medya

Zihin Kuramı Nedir?

zihin kuramı

Innertalk ne işe yarar?

Bugün olduğumuz kişi olmamızın sebebi bir anlamda birikimlerimizdir. Hadi gününü gün et.’ gibi jargonlar biriktirdik. Bu jargonlara beden dilini ekledik ve potansiyel bir düşmanlığımız var. Metinlerimizi ve jargonlarımızı, eylemlerimizi ve tavırlarımızı biriktirdiğimizi, prova ettiğimizi, hatta çalıştığımızı düşünürseniz, bunları anında değiştirmemizin çok da mümkün olmaması sizi şaşırtmayacaktır. ‘Ah tabi ya’ biz hemen her şeyin hemen olsun isteyen bir dünya da yaşıyoruz: anında puding , anında kahve, anında yemek, anında mutluluk. Anında ya da hızlı olduğu sürece sorun yok. İhtiyaçların anlık olması değişiminde anlık ihtiyaç adımlarımız gibi gerçekleşmiyor.

İÇSEL KONUŞMAYI HAREKETE GEÇİRMEK

Olabilecek en iyi şey, olumlamaların, kendi içsel konuşmalarımızı aktivite edeceğidir. Diğer bir değişle olumlamalar kendi içsel konuşmalarımızda can bulacağıdır. örneğin bir zayıflama programını ele alalım. Olumlamalardan bazıları; ”ben suyu seviyorum,su içiyorum,taze sebze ve meyve seviyorum ,spor yapmayı seviyorum,tabağımda yemek bırakmıyorum.” gibi ifadeler olabilir.Bunlar belli bir yemeğe bakış ve onu tüketiş biçimimizi değiştirmek üzere tasarlanmış olumlamalardır.

James Joseph Reid , depresyondaki deneklerle çift körlemesine bir çalışma yürüttü.Araştırmanın sonucunda program 17 saatten az bir süre kullanan deneklerde hiçbir kayıda değer bir değişme gözlenmedi.Ancak program 60 günlük çalışma saati boyunca 17 saatten fazla kullanan deneklerin tamamı, önemli gelişmeler kaydettiler. Bu çalışma innertalk bilinçaltının,terapiye ek olarak ne kadar verimli olduğunu göstermekle kalmadı, dozaj uygunluğu içinde öneride bulunuldu.

Arizona ‘daki Phoenix Üniversitesi’nde Kim Roche, Çift kör bir deneyle,ADD(Dikkat Eksikliği) ve ADHD(Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite) rahatsızlıkları bulunan çocuklarda innertalk bilinçaltı mesajların kullanımını test etti.Bulgular son derece pozitif etkiler yarattığını doğruladı.

Innertalk bilinçaltı mesajının kullanımını ve etkinliğini, gecikme, zaman yönetimi, özgüven, anksiyete, pozitif ilişkiler, girişkenlik, özsaygı gibi çeşitli alanlarda test eden daha pek çok araştırma yapıldı.

Kaynakça;TAYLOR,E. ‘Zihin programlama’Butik Yayıncılık.2009.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .