FİLM

Donanım Ve Yazılım Nedir?

donanım ve yazılım nedir

Donanım ve yazılımı biz sadece bilgisayar’dan duysak ta aslında donanım ve yazılım teknolojik ürünleri ortaya çıkaran iki ana etkendir. Bu yazımızda “Donanım ve yazılım nedir?” sorunuza cevap bulacaksınız.

Donanım daha çok ürünün yüzeyini ortaya çıkarırken yazılım ise bu ürünün çalışmasını sağlayan etkendir.Yani donanımımı bizim bedenimiz, organlarımıza benzetebiliriz. Yazılım ise kan dolaşımı, beynimizin içindeki düşünceler yani kısaca aklımız olarak hayal edebiliriz.

Donanım Nedir?

Donanımı ve yazılımı size en basit yöntem olan bilgisayar üzerinden anlatmak istiyorum. Donanım daha çok elle dokunabildiğimiz şeyler somut ürünlerdir. Örnek verecek olursak ekran kartı, monitör, klavye, fare, bellek ve anakart gibi şeylerdir fakat bunlarda donanım içinde farklı türleri vardır. Donanım parçaları kasanın içinde olabileceği gibi dışında yer alır. Bilgisayar kasasının içindeki parçalara dahili donanım derken kasanın dışındaki parçalara harici donanımdır.

donanım nedir
Donanım parçaları örnekleri

Ayrıca yazıcılar, fotoğraf makineleri ve ses sistemleri de donanım olarak sayılmaktadır. Donanımın yapımında daha çok Bilgisayar Mühendisler ve teknisyenleri görev alır.

Yazılım Nedir?

Yazılım bir ürünün beynidir diyebiliriz. Aslında donanım ve yazılım birbirini tamamlar da diyebiliriz. Yazılımı bilgisayar ve teknolojik aletlerin çalışmasını sağlayan kod parçaların bütünlediği programlar diye tanımlayabiliriz.Yazılım işlerine teknisyenler bakmaz, yazılım programları yazılım ve bilgisayar mühendisleri tarafından yapılır.

Yazılımlar işletim sistemleri ve programlar diye ikiye ayırabiliriz. İşletim sistemleri bilgisayarların çalışması için gerekli olan yazılımlardır yani bilgisayarın beyni. Microsoft bilgisayarları için windows işletim sistemi kullanırken Apple Mac işletim sistemini kullanır.

Programlar ise bilgisayarın içinde işimize yarayacak hayatımızı kolaylaştıran uygulamalardır. Örneğin; sunum programları, mobil uygulamalar, tarayıcılar ve oyunlar.

Bu yazımızda sizler için donanım ve yazılım nedir konusunu açıkladık. Eğer yazılıma meraklıysanız ve başlamak istiyorsanız ayrıca yazılıma yeni başlayanlar için 5 tavsiye yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .