#SesimOLFİLM

Kendini Bulma Hikayesi: Atiye

Atiye 1

Dünya’nın Uyanışı adlı kitaptan uyarlanan senaryosuyla Atiye dizisi, Netfilix’ in 2. Orijinal Türk dizisi olarak platformdaki yerini aldı. Başrollerde Beren Saat ve Mehmet Günsur’ un yer aldığı yapımda ana mekân ise yeryüzünde medeniyetlerin başladığı yer olan Göbeklitepe. Atiye dizisi, oyuncu kadrosu, ana mekân seçimi, gizemli simgeleri, merak uyandıran senaryosuyla izlenilmesi gereken diziler arasındaki yerini alıyor.

dünyanın uyanışı

Atiye Dizisi Birinci Sezon Konusu

Kendini bildiği ilk andan itibaren aynı şekilleri çizmeye devam eden Atiye tutkusunun peşinden giderek ressam olmuştur. Çizdiği şekillere anlam aramak yerine sadece çizen karakterimizin uyanışı ise sergisinin teması olan sembollerinin Göbeklitepe’ de yapılan keşifteki sembollerle aynı olduğunu fark etmesiyle olacaktır. Kendini tanıma ve keşif sürecinde en büyük destekçisi ise hayatını yeni giren arkeolog Erhan olacaktır. İki ana karakterimiz gizemleri çözmeye çalışırken sembolleri keşfedecek hem hayatlarına farklı açıdan bakacak hem de birbirlerine âşık olacaklardır. Atiye’ nin kendisini tanımaya başlaması ve gücünü fark etmesiyle birlikte başta annesi olmak üzere tüm dış etkenler Atiye’ ye şizofren hastası gözüyle bakacaktır. Peki; gerçekten tüm yaşananlar bu kadar basit midir?

5ddf84ded3806c14542f09b3

Atiye Dizisindeki Sembolün Anlamı

Dizinin tanıtımlarına başlandığı ilk an itibari, başlangıç noktası hatta tüm kurgu da dahil olmak üzere dizide kullanılan sembolün büyük bir rolü vardır. Sembolün çizimi için ressam Mehmetcan Yaman ile çalışmış olup; sembolde kullanılan tüm geometrik şekiller insanlığın var olduğu andan itibaren en çok kullandıkları şekillerden oluşur. Sembollere farklı bir açıdan yani simya açısından ele aldığımızda ise yuvarlak evreni ifade eder. Yuvarlağın içerisinde yer alan nokta insanoğlunun benliğiyle birlikte güneşi yansıtır. Yarı daireler ise ayın yansımasıdır.

atiye sembol

Sembolün dizinin ana senaryonun temelini oluşturması, kurguda her noktanın mantıklı biçimde sembole bağlanması ve sembolün ifade ettiği kişinin kendi gücünü fark ederek farkındalığın gelişimiyle kahramanımızın yolculuk hikayesi çok güzel anlatılmış.

İki ana karakter Atiye ve Erhan’ ın ilk olarak medeniyetin başladığı yer Göbeklitepe’de karşılaşmaları aynı ikilinin kendilerini keşfetme yolculuklarını da başlatır. Basit bir tanışmanın evren tarafından bilinen ancak insanlar tarafından öngörülemeyen sonuçlarının hikayesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .