#SesimOLekonomiGündem

The Economist 2021 Kapak Yorumu (Yeni)

2020 yılı olaylarla dolu film gibi bir sene oldu. Hemen hepimiz acaba gelen yıl gideni aratacak mı diye düşünürken meydana gelecek olan olayları bize önceden haber veren The Economist dergisi herkesin beklediği o 2021 kapağını sonunda yayınladı. Yeni yılda bizi neleri beklediğine dair önceden bir fikir edinmek adına kapak fotoğrafını analiz etmekte yarar var. Çünkü görselde birbirinden çarpıcı detay bulunuyor. O halde yoruma başlayalım.

Bugüne kadar yayınladığı kapak fotoğraflarıyla ileride meydana gelecek olayları başarılı bir şekilde okurlarına sunan The Economist dergisinin işte herkesin beklediği kapak resmi. Yeni yılda bizi oldukça meşgul edecek konu başlıklarını görüyorsunuz şuan bu kapağın herzamankinden çok bekleniyor olması sanırım 2020 yılının inanılmaz ağrılı geçmesi ve bunun böyle olacağı daha 1 sene öncesinden yayınlanan 2020 kapak yorumunda bahsetmiştik.. Ortada bir virüs yokken bile böyle bir yıl geçireceğimizi yazımızda yazmıştık.

The Economist 2021 Kapak yorumu

Kumar makinası:

Görselde bir kumar makinası görüyoruz dünyanın geleceği adete bir kumar oyununa benzetilmiş ve zamanı geldiğinde birileri dünyayı avucunun içine alıp kolu aşağı indirince makine hareket edecek ve nerde durursak o olayla yüzleşeceğiz dergiye göre.

Doğan Güneş:

Makinanın üzerinde doğan güneş mesajı da göze çarpmıyor değil hangi amaçla buraya konulmuş olabilir diye düşünürken İlluminati en önemli sembollerinden biri olan güneşi akıllara getiriyor.

Jeton:

Hemen üzerinde oyunu başlatmak için normalde jeton atmamız gereken yerde teşvik fonu atın yazını görüyoruz.

Aşı:

Sanırım bu kapaktaki en dikkat çekici görsellerden biri bu olsa gerek 2020 yılının en çok konuşulan gündemi en çok meşgul edecek konu aşı olacak. Bununla yatıp bununla kalkacağımıza eminim. İlkokulda hatırlarsanız aşı sırasına girerdik kimimiz korkudan en sona kimimiz en öne geçerdi ki bir an önce yapıp kurtulsun. Şimdi büyüdük ama yine geldi buldu bizi aynı mevzu fakat bu seferki ise ciddi. Aylar süren büyük stresin ardından bir çok ülke başarılı olduğunu bildirdi ve yeni haberlerde gelmeğe devam ediyor. ABD bulduğu aşının %94.5 oranında faydalı olduğunu söyledi. Almanya da üretilen ve iki Türk tarafından bulunan aşının %90 oranında başarılı olduğunu biliyoruz. Bunun dışında Rusya ve Çinden gelen aşı haberleri de var ayrıca 300’ü aşkın çalışma ise hala devam ediyor. Zaman içinde hangisinin gerçek anlamda işe yaradığını göreceğiz. Türkiye için en büyük oranda verilen sipariş Çinden gelen aşı oldu. Önemli bir yan etkisi görülmediği için normal halk üzerinde de yapılmak istiyor. Tabi bu sırada önümüzdeki yaz aylarında Türkiyede aşının bulunabileceği gibi duruyor. Herkesin söylediği şey bu kışın çok zor geçecek olduğu.

Virüs

Resimden de anladığımız kadarıyla 2021’e virüsle girip virüsle çıkacağız gibi. İnsan neden economist kapaklarında hep bir şifre arıyor haksızda sayılmaz. Şifreli mesaj vermeyi seven bir dergi. Bu açıdan baktığımızda 2021 4 farklı ayrı zamana ayırmışlar gibi geldi. Eğer olacak olayların bir sıralaması varsa bunları 4 mevsim süresi içerisinde yerleştirmiş olabilirler sadece bir fikir. Virüs ilgili mücadele tüm hızıyla sürerken hem Bill Gates’ten hemde DSÖ’den insanların umudunu kıran bir takım açıklamalar geliyor. Geçtiğimiz günlerde Gates iş seyahatlerinizi eski ofis yaşamınızı unutun bir mesaj verdi. Bu salgın bitse bile insanların yaşamının eskisi gibi olmayacağını söyledi. Turistlik seyahatlerin de uzun süre oldukça zorlaşacağı düşünülüyor. DSÖ yaptığı açıklamaya göre son dönemde gelen yeni aşıların umut verici olduğu fakat bunların Covid-19 tamamen ortadan kaldırılmasının imkanı yok gibi gözüküyor. Umut kırıcı açıklamalara rağmen bu içimden bir bu konuda karamsar olmamamızı gerektiğini söylüyor.

Maske Takmış Bebek Görseli

Hemen altında maske takmış bir bebek görseli görüyoruz bu bana nedense önemli mutasyonu çağrıştırıyor Çünkü şuanda bildiğimiz kadarıyla durumdan en az etkilenen kişiler bebekler ve çocuklar fakat buna rağmen maskeli bir bebek fotoğrafı beni biraz tedirgin etti açıkçası. Umarım böyle bir durumla karşılaşmayız.

Soru İşareti

Ayrı yerde soru işareti görüyoruz bence bunları henüz tahmin edemedikleri bambaşka bir olayla karşı karşıya gelme ihtimalini düşünerek koymuş olabilirler. Gerçekleşecek bir durum varsa soru işareti yerine yorumlarınızı yazabilirsiniz. Hep birlikte soru işaretini yerini dolduracağını zamanı geldiğinde 2021 yılında göreceğiz.

Nükleer Bomba

Devamında nükleer bir tehlikeyle karşılaşıyoruz. Bugüne kadar ki economist kapaklarında sık sık nükleer bir saldırı üzerinde durması önceki senelerde de öngörü arasında olmasına rağmen yaşanmadığını göz önünde bulundurursak tekrardan kapağa koymuş olmaları dikkat çekici. Sanırım öyle ya da böyle nükleer bir olayla dünya karşı karşı kalacak tahmin ediyoruz. Acaba o sene 2021 mi umarım böyle bir şey hiç yaşanmaz.

Joe Biden

Gelelim Bidene 2021 yılında gündeme en çok meşgul edecek olan isimlerin başında Amerikanın yeni başkanı Joe Biden geliyor ki hemen altındaki görselle birleştirdiğimiz zaman Amerikayı oldukça çarpıcı bir 2021 senesi bekliyor gibi görünüyor. Birçok önemli isminde önemli düşüncesi Amerikanın parçalanması sürecinin başladığı yönünde.

Ortadan İkiye Ayrılmış Amerika Bayrağı

Joe Bidenin başa gelmesi Trump’ın bunu kabullenememesi ve sokağa çıkan yandaşların göz önünde bulundurunca Amerika için çöküşün geldiği görülüyor. Çöküşten kasıt ise ortadan yok olmasından ziyade artık dünya üzerinde eskisi gibi söz sahibi olamaması durumu.

Tiktok

Veri güvenliği sorunlarıyla gündeme gelen ülkemizde çığırından çıkmış bir şekilde kullanılan Tiktok isimli uygulama aralarında Hindistan ve Amerikanın bulunduğu ülkelerde yasaklandı biliyorsunuz. Uygulamaya kaydolurken verdiğimiz ama asla okumadığımız izinlerden anlaşılıyor ki Tiktok’u telefonunuza yüklediğiniz zaman siz farkında bile olmadan Çinden birileri cep telefonunuz kapalıyken bile ses ve görüntü kaydedebiliyor. Telefon kamerası ve mikrofona ulaşılabilir , istediği herhangi bir dosyayı telefonunuza size sormadan yükleyebiliyor. Çektiğiniz tüm fotoğraflara ve videolarınıza ulaşabiliyorlar acaba 2021 yılında tiktokta ilgili ne yaşanacak merak etmiyor değilim.

Dolar

Dolar ile alakalı en çok dillendirilen konu doların dünyada ki hükmünün sona erecek olması hatta dünyanın tamamının dijital paraya geçiş yapacak olması bu belki 2021 yılında gerçekleşmeyecek ve belli bir zaman içinde olacak bir şeydir , ama öngürülenlerden en kuvvetlisi doların aşılar sebebiyle 2021 yılında %20 oranında bir değer kaybı yaşayacağı yönünde . Dünyanın en büyük bankalarından biri olan City Bank’ın yaptığı analizlere göre aşıların güvenilirliği arttığında ve geniş kitleler için piyasaya sürüldüğü zaman doları değerinin aşağı yönlü trendinin gerçekleşmesi yüksek ihtimal. City Bank’ın tahminlerine göre dünya piyasalarında değer kaybedeceği düşündüğü dolar karşısında ABD merkez bankası faiz oranlarını düşük tutmaya devam edecek. The Economist kapağıda doların gündemde olacağı mesajını veriyor.

Rüzgar Gülü

Fosil yakıtları olan bağlılığımızı ortadan kaldıran yenilenebilir enerjiye de dikkat çekmişler diğer ismiyle yeşil enerji son 30 yılda oldukça gelişme sağlanan bu alanın sonucunda petrol kömür ve doğalgazı olanları ihtiyacımız azalıp yerine güneş ışığı , rüzgar , yağmur ve bitkiler gibi doğal olan enerjilerin kullanılması hedefleniyor bunların bir sonucu olarakda makinenin kolundaki dünyanın kıtalara baktığımızda orijinalinden ziyade hepsinin yemyeşil olduğunu görüyoruz çöllerin bile.

Çin

Dünyanı geri kalanı karanlığa itip kendisi sanki hiçbir şey olmamış gibi futbol turnuvaları düzenleyen , partiler yapan Çin ön plana çıkacak ülkelerin başında gelecek gibi görünüyor. Yenilenebilir enerjinin hemen altında olmuş olsa da bağlantılı bir durum gibi çünkü Çin 2021 yılı için ülkenin yenilenebilir enerji desteğini 1 milyar dolara çıkardı.

Grafik

Devamında ki çizelgede bir şeylerin artmış olduğunu görüyoruz. Güçlü bir ihtimalle verilmek istenen mesajın küresel çaptaki bir ekonomik bir kriz olduğu yönünde öte yandan işsizlik artışı veya dijital paralardaki artış olduğunuda düşünebiliriz.

Yanan Ağaç

Neredeyse son zamanların vazgeçilmezi olan orman yangınları peşimizi bırakmayacak gibi. The Economist’in yakın zamandaki bir başka kapağında dünyanın virüsle yaptığı boks maçı resmedilmişti fakat bu resimde çok önemli hatta virüsten bile daha tehlikeli bir rakibin ringin dışında hazır beklediğini gördük. Virüsle olan savaşın bitmesi ardından gelecek olan yeni tehlike. Clımate Change yani iklim değişikliği çok uzun zamandır dünyanın en büyük sorunlarından birisinin yakın zamanda karşı karşıya kalacağımız iklim değişikliği olacağı konuşuluyor. Bu noktada orman yangınları hatta Trumpa karşı sergilediği duruşu ve Biden’a olan yakınlığıyla bilinen o çok tanınan iklim aktivisti Greta Thunberg ismini tekrardan duyacağız gibi.

Kamera Görseli

Artık tamamen dijital bir dünyaya giriş yapıyoruz ve attığımız her adım birileri tarafından izlenebilecek bir duruma gelecek. Eskiden izlediğimiz ”biri bizi gözetliyor” isimli televizyon programını hatırlarsınız onun gerçek dünyaya uyarlanmış halini hayal edin. Küreselcilerin en büyük hedeflerinden biriside budur ki dünya üzerindeki herkesin ne yaptığını ne düşündüğünü hatta gelecekten ne düşüneceğini bile adım adım takip edebilmek. Farkında bile olmadan dijital köleler olacağımız bir geleceğe doğru gidiyoruz ama kölelik bahane tiktok şahane.

Sonuç olarak bazı oyun kurucular ve dünyayı bir kumar makinesi gibi görüyorlar . Gelecekte yazdıklarımızın ne kadar doğru olup olmadığını ileriki aylarda göreceğiz. Sizinde bu görselle ilgili yorumlarınız varsa eğer yorumlar kısmına yazmayı ihmal etmeyiniz.

Geçmiş yıllarda tahmin ettiğimiz yazıyı okumak için Buraya tıklayınız

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler