#SesimOL

9 Bin Yıllık Mezarda İnanılmaz Keşif

HABER

İnsanlığın ilk zamanlarında erkekler avcılık yaparak yabani ve vahşi hayvanları avlayarak geçinirken , kadınlar ise ormanda ve doğal hayatta buldukları otları, meyve ve sebzeleri toplamakla geçindiğini herkes bilir. Fakat Peru’da bulunan 9 bin yıllık mezarlıkta kadın avcının olduğunu tespit edip ve bu mezarla kalmayıp kıtadaki diğer mezarlıklarında kadın avcıların olduğunu tespit edip bu durumun doğru olmadığını tespit ettiler.

Kadın Avcı Mezarları

ABD’de yer alan California Üniversitesi’nden bilim adamları. Perunun And Dağlarında yaptıkları kazı çalışmalarında 9 bin yıl önce ölen bir kadın avcının mezarını buldular. Öldüğünde 19-21 yaşları arasında olabileceğini ve mezarının içersinde avcılık olarak kullanılan ve hayvanlara fırlatarak avlanan bir mızrak , sivri sopalar  hayvan organları fosilleri ile birçok silah bulundu.

WwTUnDiiwVaE3i6HntwXtN

Kuzey ve Güney Amerikada 430 İskelet Bulundu

Perudaki bulunan mezardan sonra kıtada 430 tane iskelet inceleyen bilim adamları sadece bu mezara mahsus bir şey mi olup olmadığını araştırdılar. Kuzey ve Güney Amerika’daki 103 mezar alanında, yaklaşık 8 bin ile 14 bin yıl öncesinde öldüğü düşünülen Geç Pleistosen ve erken Holosen dönemlerinden 430 iskeleti inceledi.

Avcı ve Toplayıcı Grubunun Arasında ki Eşitlik Kanıtlandı

Araştırdıkları mezarların 30 adetinde av aletleriyle gömüldüğünü ve bunlardan 13’inin kadın, 16’inin ise erkek olduğu belirlendi. 1 iskeletin cinsiyeti ise tespit edilemedi. Yapılan araştırmada çıkarılan sonuç ise kadınların erkekler kadar avcılığa ve vahşi hayvanları yakalamada ve avlamada etkili rol oynadığını ve California Üniversitesi’nde antropoloji profesörü olan baş araştırma yazarı Randy Haas, “Daha önce avcı-toplayıcı toplumlar arasındaki iş bölümünün cinsiyete katı bir şekilde bağlı olduğu düşünülüyordu. Ama şimdi insanlığın derin avcı-toplayıcı geçmişinde, cinsel işbölümünün daha farklı ve muhtemelen daha eşitlikçi olduğu açıkça görülüyor” ifadelerini kullandı.

Araştırma Tüm Önyargıları Yıktı

Araştırmada büyük rol oynayan Randy Haas ” Eskiden tüm insanlık ve erkek ve kadın topluluklarının aklında herzaman erkekler zor ve güç gerektiren işleri yapması gerektiğini kadınlar ise erkekleri doyurmak üreme aracı ve toplayıcılık olarak nitelendirirlerdi ama bunun bu araştırma ile yıkıldığını ve kadınlar erkekler kadar güçlü ve zorlu işler yapabildiğini bu mezarlarda bize göstermiş oldu.” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .