EğitimFİLM

Kağıttan Uçak Nasıl Yapılır?

kağıttan uçak nasıl yapılır

Çocukluğumuz en vazgeçilmez ve eğlenceli oyuncaklarından biri kendimizin yaptığı kağıttan uçaklardı. Bazılarımızın uçağı bir jet gibi giderken bazılarımızın kağıttan uçağı daha elimizden yere çakılıyordu. Sizinle birlikte bu yazımızda en hızlı ve uzun sürede havada kalacak “Kağıttan uçak nasıl yapılır?” sorusuna cevap olacağız.

Yapacağımız kağıttan uçak resimli anlatımları ile umarım güzel uçaklar yapar ve çocuklarınızla eğlenir güzel vakitler geçirirsiniz.

Kağıttan Uçak Nasıl Yapılır?

Kağıttan uçak yapmanın farklı teknikleri vardır. Yapılan tekniklere göre uçağın hızı, havada kalma süresi gibi etkenler değişkenlik göstermektedir. Yapacağımız tekniklerle en hızlı uçak yapmayı öğreneceksiniz. Yapacağımız resimli anlatımlar ile yapmanız çok kolay olacak.

Kağıttan uçak yapmak futbola benzer. En hızlı çekilen şutun değil, doğru bir teknik ile atılan şutun gol olma olasılığı daha yüksektir 🙂

Rakipleriniz toza dumana karışacak!

Şimdi size vereceğim uçak türleriyle kendinize en uygun uçağı seçin ve yapımına hazırlayın. Uçak için kullanacağınız eşyalar ise sadece bir kağıt ve bu yazıyı okumak olacak 🙂

  • Planör
  • Kare Uçak
  • Kanard
  • Delta

Not: Küçük boyutlu kağıtlar kullanmanız hem uçağınızın havada kalmasını hem de hızında önemli derecede rol oynamaktadır. Bunun için bende denemelerimi küçük kağıt üzerinde göstereceğim.

Planör Kağıttan Uçak Nasıl Yapılır

Planör uçak yapımı en kolay uçaklar arasındadır. Temel kağıt uçaklar arasına girer. 5 el hareketi ile yapacağınız uçak hızlı ve düz gidişi sayesine uzun süre havada kalmaktadır. Bu uçak benim en sevdiğim uçaklar arasında ilk 3’e rahat girer çünkü hem kolay hem etkili.

Uçağın ana temel prensibi ağırlık merkezini öne bindirerek denge sağlamak ve uçuş süresini uzatmak.

kağıttan uçak nasıl yapılır resimli
Planör Kağıttan Uçak Nasıl Yapılır

Kare Uçak Yapımı

Bir diğer ismi ile silke uçak olarak adlandırılan kare uçak yapımı çok kolay uçaklardan biridir. Görünüşüne göre aslında “Bu uçmaz ki” diyebilirsiniz. Fakat bal gibi de uçuyor efendim 🙂

Görünüşü ile martıyı andıran bu uçak türümüzün uçuş şekli hoşuma gitti diyebilirim. Düz uçuyor ve aynı zamanda taklacı güvercinler gibi şovunu yapmayı ihmal etmiyor. Ben beğendim umarım sizde beğenirsiniz.

Kare kağıt
Kare uçak

Kanard

Kanard tipinin ana mantığını açıklamak gerekirse normal uçaklardan çok farklı bir çalışma prensibine sahiptir bu uçaklar. Ana taşıyıcı kanatlar arkadadır ve ön yüzeyi yataydır. Bu sayede sürüklemeyi en aza indirerek motor ve yakıttan tasarruf sağlar. Kağıt tipinde de ön yüzeyinde sağladığı hava delme özelliği ile enerji tasarrufu sağlar

Yapması orta zorlukta olan bu uçak tipi için resimli anlatım ile yapamayanlar için buraya video bırakıyorum.

kanard kağıttan uçak e1586431528125
Kanard kağıttan uçak resimli anlatım

Delta Kağıttan Uçak Resimli Anlatım

Sizin için en sevdiğim ve görünüşü çok güzel bir uçak olan deltayı son sıraya koydum. İsimini görünüşünden dolayı matematikteki delta kavramından alan uçağın görünüşü oldukça etkileyici. Kağıt uçakların en iyisi olarak bilinen uçak yapısı gereği F-16 uçaklarına benziyor diyebiliriz.

delta kağıttan uçak
Delta kağıttan uçak yapımı

Burada yazımızın sonuna gelmiş olduk umarım anlattığımız bu rehber yazı ile şu zorlu karantina günlerinde eğlenmiş ve çocuklarınızla değerli bir zaman geçirmiş olursunuz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .