FİLM

Simyacı – Paulo Coelho

simyaci paulo coelho
;

1988 senesinde Brezilyalı şarkı sözü yazarı Paulo Coelho’ nun yazdığı Simyacı kitabı altı ay gibi kısa süre içerisinde en çok satanlar listesinin ilk sırasına yerleşmiş; günümüzde ise kült kitaplar listesindeki yerini almıştır. Peki, Paulo Coelho’nun kitabını bu kadar özel yapan ne? Simyacı; kendini arayış hikayesinin mistik ögelerle süslenmiş hikayesidir. Kişinin kendisinin farkına vararak başarısını gerçekleştirmesinin anlatıldığı binlerce kitaptan farkı ise yazım dilinin hem masalsı hem de akıcı olması.

kitap c396nerisi simyacc4b1 paulo coelho 5 1

Simyacı Kitabının Konusu

Simyacı; ana karakter olan Santiago’nun İspanya’dan Mısır Piramitleri’ ne kadar uzan kendini bulma yolculuğunun anlatımıdır. Çoban olmak istemeyen çalışkan Santiogo’ nun en büyük arzusu gezgin olmaktır. Çünkü bulunduğu yerden ve durumdan sıkılan karakterimiz başka diyarlarda mutlu olacağına kendini inandırmıştır; önünde tek bir engel vardır o da bulunduğu yerdir. Birçok insan gibi mutluluğu kendi içerisinde bulmak yerine uzaklarda aramayı seçen Santiago gezgin olma hayaliyle başına gelen ya da gelebilecek her türlü riski almaya hazırdır. Böylece de kendi serüveninin yaratmaya başlar. Yaşadığı olaylar Santiago’nun farkındalığını arttırırken her olayın bir nedeni olduğunu ve kişinin karşısına her zaman bir işaret çıktığını ancak işaretlerin değerini anlamak için bakmak yerine görmenin gerektiğini de anlar. Kitabın kült olmasının ve bir defa okunduktan sonra yetinmeyip tekrar tekrar okunmak istemesinin en önemli nedeni belki de Santiago’ nun farkındalığı, cesareti ve inatçılığı sayesinde kişisel menkıbesini gerçekleştirmesidir.

Kitapta altı çizilmesi gereken o kadar çok söz ve herkesle paylaşılması gereken o kadar çok yer var ki. Yazının sonunda herkesin bilmesi gerektiğine inandığımız mutluluğun sırrı bölümü.

‘Adam çobana pek çok öğüt verdikten sonra, hayatın gizemleri hakkında vereceği bilgilere karşılık Santiago’dan sürüsünün onda birini vermesini ister. Sarayına davet eder ve çobanı bir teste tabi tutar.

Bu teste göre, Santiago, yemek kaşığının içindeki sıvı yağı dökmeden sarayı gezecek gördüklerini anlatacaktır. Testin amacı: “Mutluluğun gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir ama kaşıktaki iki damla yağı unutmadan “Genç, kaşığın içindeki yağın dökmemek için sürekli kaşığa bakarak iki saat sarayda dolanır. Kral bahçedeki ağaçları, duvardaki resimleri, odalardaki nadide eserleri, büyük odadaki büyülü vazoyu görüp görmediğini sorar. Genç de “hayır” der. Kral “o zaman bir daha gez sarayımı” der. Bu sefer genç etraftaki güzelliklere dikkatle bakar, sarayı baştan aşağı inceler. Döndüğünde ise kaşıktaki yağ dökülmüştür. Bunu üzerine kral “mutluluğun gizi dünyanın bütün harikalarını görmektir ama kaşıktaki iki damla yağı unutmadan” der.’

Simyacı2 2

Simyacı Kitabından Unutulmaması Gereken Notlar

  • Aradığın şey aslında sensin. Bu yüzden nereye gidersen git hikayen başladığın yerde tamamlanır.
  • Çıkılan yolda önemli olan gidilecek yer değil yolculuğun kendisidir.
  • Kişinin kendisine yaptığı en kötü şey kararsızlıktır. İstediğimiz gibi yaşayabilmek için zor da olsa karar vermeli ve alınan kararlar doğrultusunda adımlar atılmalıdır.
  • Yaşamın anlamı kişinin kendisini keşfederek, menkıbesini gerçekleştirmesidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .