FİLMSosyal Medya

Ludovico Tekniği Her Şeyin Çözümü Müdür Yoksa Sonun Başlangıcı Mıdır?

ludoivo tekniği

Usta yönetmen Stanley Kubrick’in elinde devleşen Otomatik Portakal filmi kitaptan uyarlansa da herkes tarafından bilinmesi Kubrick sayesinde olmuştur. Filmden kısaca söz edecek olursak çete lideri sorunlu bir genç olan Alex’ in hayat hikâyesi anlatılır.

indir 2
Otomatik Portakal Filmi Ana Karakter Alex

Alex’ in hikayesini bu kadar ilginç kılan ise hapse girdikten sonra Ludovico Tekniği’ nin üzerinde uygulanmasına izin vermesidir. Sonuçta devletinde bilgisi dâhilinde olan bir teknik ne kadar kötü olabilir değil mi?

images 2
Otomatik Portakal Tecavüz Sahnesi

Ludovico Tekniği’ nin amacı kötü ruhlu insanları tedavi etmeyi amaçlayan bir tekniktir. Ludovico Tekniği topluma zarar veren insanlar şartlandırma yoluyla şiddet ve cinsellik içeren görüntüler izleterek böyle bir durumla karşılaştığında kusma içgüdüsünün tetiklenip zararsız hale getirilmesini sağlayan yöntemdir. Okuduğunuzda ya da izlediğinizde şeytani insanların kökünün kazınması gibi düşünülse de gerçek gerçekten bu mudur? En şiddetli tartışmalara yol açan Ludovico Tekniği insan iradesinin de sonunun gelmesi demektir aynı zamana.  Kitabı okurken ya da filmi izlerken Pavlov’ un köpeğini de aklınıza getirmeden edemeyeceksiniz.

images 1 1
Ludovico Tekniği Uygulaması

Gözlerinizi kapatın tüm seçme yetinizin elinizden alındığını düşünün. Hiçbir kötü seçiminiz yok nedeni siz olduğunuz için değil sadece şartlandığınız için. Gerçekten böyle bir teknik Dünyayı iyi bir yer yapar mıydı yoksa kötü bir yer mi yapardı? Tabi bu durumu şöyle bir örnekle açıklasak daha iyi olur. Yolda yürüyorsunuz ve size saldırıyorlar. Hissettiğiniz tek şey ise yardım istemek, engel olmak değil sadece kusmak. Artık bir nevi robotsunuz; böyle bir durumda yapabildiğiniz tek şey ise şartlandırıldığınız için kusmak.

 Yazının sonunda bir daha düşünün Ludovico tekniği her şeyin çözümü müdür yoksa sonun başlangıcı mıdır?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .