Nedir?Sağlık

Grip Nedir ? Grip Belirtileri Nelerdir?

Sebebi, belirli bir virüsün çeşitli tipleri olabilen akut bir hastalık. Çok bulaşıcı olan grip, büyük salgınlar meydana getirir. Grip virüsü, daha doğrusu grip virüsleri bugün bütün özellikleriyle tanınmaktadır. Bunlar A ve B virüsleri olmak üzere ikiye ayrılır. Ortak özellikleri o kadar azdır ki, bazen bilginler hastalığı da A gribi B gribi olarak iki ayrı hastalık olarak kabul ederler. Her iki tip gripte de sebep birer tip virüs olmayıp çeşitli tipte virüslerdir. Bugüne kadar kontrol altına alınabilmiş salgınlar hep başka başka antigenli virüslerden meydana gelmiştir.


Virüs, ilk solunum yollarının mukozalı epiteli ile hızlı bir şekilde yayılır. Hastalığın ilk belirtileri de bu solunum yollarında kendini gösterir. Gribin boğazda etkisini gösteren bir türü şiddetli boğaz ağrısı yapar, göğüste basınç meydana getirir. Hasta çok öksürür, bütün vücudu hastalığın etkisi altında kalır. Ateş yüksektir ve birden ortaya çıkar. Başta, sırtta, böbreklerde ve bacaklarda ağrılar duyulur. Hastalık genellikle üç-dört günde gelişir; ardından uzun bir toparlanma dönemi gelir; bu dönemde nezle durumu ve yenilmesi güç bir yorgunluk duygusu hakimdir. Bazen hastalığın ağır bir durum gösterdiği de olur. Böyle anlarda hastalık hızlı ilerler.


Klinik belirtiler, toksinlerin solunum, sindirim ve sinir sistemini etkileyecek kadar yayıldığını gösterir. Bununla beraber salgının türüne göre bu belirtilerin derecesi de değişir. Hasta ayrıca bakterilerin etkisi altında kalırsa, grip ağırlaşır ve genellikle akciğerde birtakim karmaşıklıklar görülür. Küçük salgınlar iki-dört yıllık aralıklarla ortaya çıkar. Bunun, virüsün antigen alma yeteneğinin iniş çıkışlar göstermesinden ileri geldiği sanılmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler