Nedir?Sosyal Medya

İnstagramda Kullanılan Kısaltmalar Ne Demek ?

İnstagramda kullanılan bilmediğimiz birçok terim bulunmaktadır. Gönderilerin yorumlarında özellikle karşımıza çıktığından merak etmemiz oldukça normal bir durum. Peki nedir bu instagramda kullanılan kısaltamalar? Anlamları nelerdir? Madde madde kısaltmalar ve anlamlarını bu yazımızda okuyacaksınız.

GT: GT ne demek? Gt kavramını özellikle paylaşımların yorumlarında ve özellikle biri bizi takip ettiğinde mesaj kutumuzda “GT?” olarak görüyoruz. GT’un açılımı geri takiptir. Birinin sizi takip ettiğinde sizin de onu takip etmenizi bekler. Bu yol ile takipçi sayıları artar. Bu yöntemi özellikle takipçi sayısını arttırmak isteyen kişisel hesaplar ve sayfalar kullanmaktadır. Eğer takip ettiğiniz kişi size dönmemişse mesaj kutusuna “GT?” yazabilirsiniz. Dönmezse takipten çıkarabilirsiniz.

DM : DM’de ingilizceden gelen bir terim haline gelmiştir. Direct Message yani direk mesajın kısaltmasıdır. Kullanıcıların birbiri ile mesajlaşmasına yarar. Kullanıcılar gönderi altlarında konuşurken “DM gel.” ve “DM bak.” gibi ifadelere rast gelebiliriz.

UNF: Unfollow yani takibi bırakmak demektir. Eğer birini takip ediyorsanız ve artık takip etmekten sıkıldığınız için takip etmeyi bırakmak istiyorsanız unfollow yaparak takip etmeyi bırakabilirsiniz. Tabi ki artık takip ettiğiniz kişinin hesabı gizli ise onların gönderi ve hikayelerini göremeyeceğinizi bilmeniz gerekir.

Priv ne demek?: Priv demek İngilizcede gizli, özel anlamına gelmektedir ve İnstagram uygulamasında priv hesap genellikle sadece yakın arkadaşların takip isteklerinin kabul edildiği hesap türüdür.

Stalk: Stalk bir kişinin hesabını takip etmeden ona gizlice bakmak veya takip ettiğiniz kişi hakkında derin araştırma yaparak onun hakkında detaylı bilgilere ulaşmaya denir. Stalk programlar ile veya ipuçlarından yola giderek kişi araştırılarakta yapılabilir.

Spam: Spam bir bir kişinin hesabında normal olmayan davranışlar yapması sonucu ortaya çıkan bir durumdur. Mesela normalden fazla kişiyi aynı süre içinde takip etmek, beğenmek, yorum atmak spam durumudur ve Instagram topluluk kurallarına aykırıdır. Spam yaptığınız taktirde Instagram tarafından hesabınız cezalandırılır ve hesabınız kısıtlanır.

TBT: TBT geçmişte ortaya çıkan bir akım sonucu doğmuştur. Geçmişte olan fotoğraflar #TBT etiketi ile anı olarak paylaşılır ve o ana özlem duyulur.

 

İnstagramda bugün aktif ne demek? : İnstagram da bugün aktif demek aslında İnstagramın son getirdiği özelliklere dayanır. İnstagramda bugün aktif yazısı mesaj kutusunda yazarak ve kullanıcının bugün instagram uygulamasını kullandığını anlamına gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler