ekonomiGündem

Faizlerin Arttırılmasıyla Dolar’a Ne Olacak? Ekonomistler Açıkladı!

Günlerdir beklenen toplantı yapıldı ve sonunda Naci Ağbal’ın başkanlığında yapılan ilk toplantıda politika faizi yüzde 10.25’den 15’e yükseltildi.

Ekim ayı toplantısında yeni TCMB başkanı Naci Ağbalında önderliğinde ilk Para Politikası Kurulu toplantısı gerçekleşti. Bu sayede faiz yüzde 15’e yükseltildi. Peki bundan sonra döviz kurları bu faiz arttırımından nasıl etkilenecek? Dolar ve Euro düşecek mi? Ünlü ekonomistler faizin arttırılması sonrası Twitter üzerinden paylaşımlarda bulundu.

Ünlü Ekonomist Özgür Demirtaş daha öncesinde defalarda faizin arttırılacağını söylemişti ve öyle oldu. Demirtaş bu konuda “Arkadaşlar ne demiştim: Açıklamalara bakmayın, Çatır Çatır faiz arttırılacak… Aynen de öyle oldu. Faiz %15’e çıktı…. Şimdi soru şu. Biz bunun yapılması gerektiğini söylerken, Niye dinlenmedi? Niye geç kalındı? Niye bunca zarar ettik … Niye…” dedi. Ve buna ek olarak faizin arttırılmasının yara bandı etki edeceğini, yeni reformların yapılmasıyla döviz kurlarında ancak kalıcı düşüş sağlayabileceğimizi söyledi.

İşte diğer Ekonomistlerin açıklamaları;

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler