FİLM

En İyi Kore Dizileri Nelerdir ?

Dünyanın Küreselleşmesiyle ve global bir dünyaya girmemizle beraber dizileri ve film sinemalarında da etkilerini söz etmemiz mümkün. Son yıllarda ülkemizinde dikkatini çeken Kore dizilerini tüm dünyada sinema ve dizi sektöründe hızlı bir şekilde yükseliş göstermeye başladı. 2022 yılında ve öncesindeki yayınlanmış dünyada büyük yankılar uyandırmış dizilerde dram , tarih, komedi ve bilim kurgu dizilerini inceleyeceğiz. O halde En iyi Kore dizileri nelerdir inceleyeceğiz.

1. Squid Game(2021) 8.3

2021 yılının belkide en çok konuşulan dizilerinden dolan squid game sizleri koltuğunuzda otururken gergin sahneleriyle ve merak ettiren senaryo gidişatıyla dikkat çekmektedir. Dizide hayatının çok kötü bir zamanında olan ve borç içinde yaşayan insanların bir dizi yarışmaya sokarak 1. çıkanın büyük para ödülü alacağı ve yarışmacıların ne denli zor ve ölümcül bir yarışmaya girmesini konu eden dizidir. 450 kişilik bir ekibin bazen birlikte bazende tek başına yarışarak hem hayatta kalmak için hemde büyük para ödülünü kazanmak için büyük bir zorlu süreçten geçmelerini anlatmaktadır.

  • Tür; Bilim Kurgu , Gerilim , Dram
  • Yönetmen; Dong Hyuk Hwang
  • Oyuncular; Jung-jae Lee, Park Hae-Soo , Heo Sung-Tae

2. The Legend Of The Blue Sea(2016)

Türkçe çevirisi olarak Mavi Deniz Efsanesi 20 bölümden oluşan kısa ve o yıllarda en çok izlenen Güney Kore dizisidir. tür olarak romantik fantastik ve komedi türlerin harmanlanmasıyla oluşmuş bir dizidir. The Legend of the Blue Sea oyuncuları yıldız kadrosuyla ve senaryo konuyla ile kendisinden çokça bahsedilmiştir ve akıllara kazınmıştır. Konusu ise bir deniz kızının kara hayıtını merak etmesiyle başlamaktadır. Joseon döneminden bir deniz kızı, günümüz Seulünde ortaya çıkmaktadır. Geçmişinden biriyle bağlantısı olacabilecek bir dolandırıcıyla yolları kesişmektedir. Ve deniz kızı o dolandırıcının peşini hiç bırakmayacaktır.

  • Tür; Fantastik , romantık
  • Oyuncular; Gianna jun Lee Min-ho Lee Hee-jun

3.Cinderella And Four Knights (2016)

Türkçe çevirisi olarak Külkedisi ve dört şövalye anlamına gelmektedir. 2016 yılında çıkan ve 16 bölümlük dizi o yıllarda Güney Korede ses getirmiştir. Tür olarak daha çok Romantik ve komedi türlerinden oluşmaktadır. Oyuncu kadrosuyla izleyenleri büyüleyen bir senaryo konusuyla beraber en çok izlenen diziler arasında yer almaktadır. Cinderella And Four Knights konusu ise şöyledir: Annesini çok küçük yaşta kaybeden ve anne özlemiyle yanıp tutuşan Eun Ha-Won aynı annesi gibi öğretmen olmak ister. Annesi gibi öğretmen olması için üniversite okuması gerekeceği için ve durumları pekte iyi olmayan ailenin mecburen lisede okurken pek çok işte çalışmasıyla ve bir anda hayatını değiştirecek bir teklif alarak hikaye gelişiyor.

  • Tür; Gençlik, Romantik, Komedi
  • Oyuncular; Kang Ji-Woon (Jung Il-Woo) , Eun Ha-Won (Park So-Dam),Kang Hyun-Min (Ahn Jae-Hyeon)

4. The Heirs (2013)

Türkçe’ye ”Mirasçılar” olarak çevrilir. Tam 20 bölüm sürmüştür. Güney Korede klasikleşmiş ve en iyi ve en fazla izlenen diziler arasında yer almaktadır. Geniş kitlere ve 8 yıl geçmesine rağmen hala popülerliğini korumaktadır. The heirs de popüler olan replikleri ve güçlü kadrosuyla tek solukta izleyeceğiniz bir dizidir. 2013 yılında tam 12 ödül alan diziyi en fazla izlemenizi tavsiye ettiklerimin arasında yer alıyor. Dizinin yönetmen koltuğunda ise hem de oyuncu olarakda bildiğimiz Kang Shin Hyo var. Gelelim ozaman The Heirs Konusuna ve mükemmel oyuncu kadrosuna .

Konu olarak Güney Korede ve Türk dizilerinde de klasikleşmiş olan fakir kız zengin erkek aşkını ele almaktadır. Klasik bir dizi senaryosu olsa da izlerken karakterlerinin yerine kendinizi koyacaksınız ve o kadar tek solukta bitecek ki dizinin ne zaman biteceğini ve bu kadar keyifli geçeceğini tahmin edemeyeceksiniz. Genel konu olarak kızın ve erkeğin tesadüfi bir şekilde karşılaşmasıyla olaylar başlıyor. Bu iki gencin başından geçen zorlukları ve aşk her şeyden üstün gelecek mi bir konuya varmaktadır.

  • Tür; drama , gençlik, drama
  • Oyuncular; Cha Eun Sang (Park Shin He) Kim Tan (Lee Min Ho) Choi Young Do (Kim Woo Bin)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler