#SesimOLKimdir?

Atıf Yılmaz Kimdir?

adi atif yilmaz width300 1

Türk sinemasına yön veren yönetmenler arasında yer alan isimlerden birisi de Atıf Yılmaz’dır. Yönetmenlik kariyeri boyunca birçok filmle Türk toplumuna ışık tutan yönetmen; güldürürken düşündüren, düşündürürken ağlatan her filmiyle izleyiciyle arasında bağ kurmayı başaran ama en önemlisi anlatmak istediklerini izleyiciye yansıtan bir ustadır.

Selvi Boylum Al Yazmalım, Ah Güzel İstanbul,Taçsız Kral, Değirmen, Zübük, Şekarpare, Adı Vasfiye, Kadının Adı Yok, Salako, Kara Gözlüm, Ne Olacak Şimdi, Eğreti Gelin, Dul Bir Kadın, Asiye Nasıl Kurtulur, Güllü, Yedi Kocalı Hürmüz… İşte bu filmler Atıf Yılmaz denildiğinde akla ilk gelen hepimizin kalbinde taht kurmuş filmlerdendir.

Selvi Boylum Al Yazmalım afişi
Selvi Boylum Al Yazmalım

Atıf Yılmaz Hakkında

1926 senesinde Mersin şehrinde doğan usta yönetmen, 1951 senesinde çektiği ilk filmi Kanlı Feryat ile yönetmenlik serüvenine başlamıştır. Sinema kariyerinde 119 filme yönetmenlik yapmış, 27 filmin yapımcılığını üstlenmiş ve 52 filmin de senaryosunu yazmıştır.

Usta Türk filmi yönetmenleri arasında ‘Profesyonel’ olarak hitap edilen Atıf Yılmaz komediden, drama birçok farklı kategori ve sinema tekniğiyle çektiği filmlerle Türk sinemasının gelişmesinde de büyük rol oynamıştır. Atıf’ ın istekleriyle dönemin isteklerini harmanlayarak çekmiş olduğu filmlerle her kesime hitap etmeyi başaran usta yönetmen hem sektörün hem de toplumun kendini sorgulamasında ön ayak olur.

Filmlerinden de anlaşılacağı üzere Atıf Yılmaz bir yergi ustasıdır. Karakter anlatımları, olayların akıcı bir şekilde yansıtılması, yergi ve güldürü ögelerinin dahiyane bir şekilde yerleştirmesi filmlerinin en önemli özelliklerindendir. Ayrıca yönetmen filmlerinde karakterlerini sadece iyi ya da kötü olarak tanımlamak yerine karakterlerin iyi ya da kötü olmasını sağlayan nedenlere de muhakkak yer verir. 

atif yilmaz filmloverss
Atıf Yılmaz
  • Anılarını yazdığı Söylemek Güzeldir adlı kitabıyla Atıf Yılmaz hem hayatına hem sinemaya hem de belli bir döneme ışık tutar.
  • Atıf Yılmaz’ın sinemayla buluşma hikayesi lise hayatında İstiklal Savaşı’yla ilgili yazmış olduğu edebiyat ödeviyle başlar.
  • Yönetmen olarak tanınan Atıf Yılmaz aynı zamanda bir ressamdır.
  • Kadınlara yönelik yaptığı filmlerle feminist yönetmen olarak anılan Atıf Yılmaz hayatının her döneminde kaygılarını da yergilerini de mesajlarını da filmlerine yansıtmıştır.
  • Ayşe Şaşa, Deniz Türkali ve Nurhan Nur olmak üzere üç kere evlenen yönetmen 5 Mayıs 2006 tarihinde vefat etmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .