FİLM

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

0dcf177ad34c2d1772426b4b2ecf939a

Yeşil Pasaport Nasıl Alınır?

Seyahat etmeyi oldukça kolaylaştıran ve tam 160 ülkeye vizesiz seyahat sağlayan yeşil pasaportun gücü kesinlikle küçümsenemez. Peki, yeşil pasaport nasıl alınır? Yeşil pasaport kimlere verilir? Yeşil pasaport almak hakkında duyduğunuz söylentileri unutun.

Yeşil Pasaport Nedir? 

Kamu görevlilerinin kısıtlı bir bölümüne verilen, 6 ay ila 5 yıl arası geçerlilik süresine sahip olan ve 160 ülkeye vizesiz ulaşım sağlayan bir pasaporttur.

Öncelikle yeşil pasaporta başvurabilmek için çeşitli evraklar hazırlamanız ve İlçe İl Nüfus Müdürlüğü’ne bu evraklar ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Randevunuzu İlçe İl Nüfus Müdürlüğü’nün resmi sitesinden alabilirsiniz. Siteye buradan ulaşabilirsiniz.

Başvurunuz için öncelikle, İçişleri Bakanlığı’na hitap ederek bir yeşil pasaport talep yazısı yazmalısınız. Bu yazının aktif olarak çalıştığınız veya emekli olduğunuz kurumda bulunan yetkili kişi tarafından onaylanmış olması gerekmektedir.  Yanınızda aynı zamanda önceki pasaportunuz, 2 vesikalık fotoğrafınız ve Nüfus Cüzdanınız bulunmalı. Eğer reşit değilseniz veya engelli iseniz, yanınızda muvafakatname bulundurmalısınız. Defter bedeli dekontunuzu da bulundurmak önemli.

4euUyDhH4eFyPbP7F88xQRzSx4FMPXbJ X0YuZKVbYZ89DKBBVPXqprJI rkDR8Y O6LNgUGUJ
Yeşil Pasaport

Yeşil Pasaport Kimlere Verilir?

Yeşil pasaportun devlet memurlarına verildiği doğru olmakla beraber tüm devlet memurları yeşil pasaport sahibi olamaz. 657 sayılı Devlet Memurları Kanununda bulunan puan hesaplama sistemine göre 1 ila 15 arasında, 1 en yüksek derece olmak üzere kademeler bulunmaktadır ve yeşil pasaport yalnızca 1., 2. ve 3. kadrolarda görev yapan devlet memurlarına verilmektedir. Başlangıç derecesi ise, eğitim durumuna göre değişebilmekle beraber derece ve kademe atlama bir derecede geçirilen zaman veya olağanüstü bir durum gibi olaylara bağlı olarak gerçekleşebilir. 

Devlet memurlarından farklı olarak kadrolu çalışmayan ancak özel sözleşme ile çalışan kamu görevlileri de 1. 2. ve 3. kadrolarda görev yapma şartı ile yeşil pasaport sahibi olabilirler.

Görevi boyunca siyah pasaport kullanan çeşitli devlet görevlileri de görevleri bittiği zaman yeşil pasaport alabilir. Örneğin TBMM  üyeleri ve eski bakanlar, görev bitiminde siyah pasaportlarını vererek yeşil pasaport sahibi olabilirler.

Belediye başkanları da (il, ilçe ve büyükşehir), görev süreleri boyunca yeşil pasaport bulundurabilirler ve görev süreleri bittiğinde pasaportlarını teslim ederler. Ancak bu duruma bir istisna, görevi boyunca 1. derecede görev yapmış belediye başkanlarıdır: onlar yeşil pasaport hakkını görevleri bitimi sonrasında da kullanabilirler.

Devlet sporcusu unvanı taşıyanlar da yeşil pasaport sahibi olabilir.

Sonradan özelleştirilen Halk Bank, Ziraat Bankası ve Emlak Bankası çalışanlarından bu bankalar hala devlet bankası iken yeşil pasaport hakkı kazanmış olanlar da yeşil pasaport almaya hak kazanır. Bunun yanında, bu bankalarda görev yapan ve kamu görevlisi olan (buna %51 veya daha fazla bir kuruluş sermaye payının devlete ait olduğu kamu kuruluşu sahibi olanlar da dahildir), SGK Emekli Sandığına bağlı olan ve 4603 sayılı iş kanununa tabi tutulan bireyler de yeşil pasaport sahibi olabilir. 

QSI5YmcIK37YRPGiZKkzFUpjIWViYoJf9rGQ8zCLYcke JEsju WHuCmpGGCXdTSPvPebqNSD17FEGeH0OIJW q
Yeşil Pasaport ile dünyayı gezme imkanına sahip olabilirsiniz.

2017 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile ihracat yapan iş insanları da son üç yılda ortalama ihracatı 1 milyon dolar ve daha fazlası olduğu takdirde yeşil pasaport alabiliyor. 

Yeşil pasaport sahiplerinin:

  • Eşleri, 
  • Reşit olmayan çocukları,
  • 25 yaş altı, ebeveyni ile yaşayan, evli veya iş sahibi olmayan ve aktif olarak öğrenimine devam eden çocukları ve
  • Yaşı fark etmeksizin ebeveyn ile beraber yaşayan ve işsiz olan zihinsel veya bedensel engelli çocukları

Kendilerine yeşil pasaport çıkartabiliyor.

Pasaport harcından muaf olan ve 160 ülkeye vizesiz giriş sağlayan yeşil pasaportu almak için bu kriterlere uyduğunuzu düşünüyorsanız, siz de başvurabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Worth reading...
İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?
telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .