ekonomiGündem

The Economist 2022 Dergi Kapağı ve Kehanetleri

İlk sayısı 1843’te yanlış duymadınız bundan tam 200 sene önce yayınlanan Ekonomist dergisi her sene çıkardığı yeni yıl sayısının kapaklarıyla gündem oluyor. Ve bu sayfada ekonomist dergileriyle ilgili bir çok inceleme yapıldı. Bu dergiyi özel kılan şey ise , olacakları önceden bilmesi falan değil, geleceği iyi analiz etmesi. Dergi bir çok etkeni iyi araştırıp kapaklarında bu analizlerin bir yansımasını sergiliyor.

1988 The Economist dergisi kapağı

Misal dergi 1988 yılındaki kapak resminde yanan paraların üzerindeki bir kuşu resmetmiştir. Buradaki paralar sadece dolardan ibaret değil, bir çok ülkenin parası gösterilmiştir. Yanmakta olan paraların üzerindeki kuşsa Anka kuşudur. Zaten boynundaki para simgesinde Phoneix, yani anka kuşu yazmakta. Anka kuşu yeniden doğuşu simgeler. Öldükten sonra küllerinden yeniden doğan mitolojik bir varlıktır. Dergi burada açık açık bir zamanda bildiğimiz paraların yerini yeni bir parasal sistemin alacağını söylüyor. Yukarıdaki başlıkta zaten ‘Yeni bir dünya para birimine hazırlan’ yazıyor. Bunu 30 sene sonrası, yani 2018 olarak öngörmüş olabilir. fakat henüz bu değişim yaşanmadı. İşte derginin bu noktada yanıldığını söyleyemeyiz. çünkü bu değişim çoktan başladı bile. İşte Ekonomist dergisi bu örnekte olduğu gibi dünyanın değişimini, teknoloji hızını öngörerek realist bir tahminde bulunuyor. Şimdi gelelim 2022 kapağına.

The Economist 2022

Kapaktaki görsel toplamda 8 parçaya bölünmüş şekilde sunulmuş ve hepsinin kopya bir yansıması var, tek bölüm hariç; Çin ve ABD başkanları onlar birbirine zıt bir şekilde resmedilmiş. Bu da 2022’de Çin ile ABD arasında sıkı bir mücadele olacağını gösteriyor. Girecekleri bu mücadele de , onların hemen yanlarında konumlandırılmış. ABD ve Çin uzay çalışmalarında, pandemiyle mücadele, iklim ve enerji krizinde, tedavi sürecinde ve araştırmasında bir yarış olacaktır denmek istenmiş. Hedeflerin bunların öncelik olacağı belirtilmiş.Tüm bunların hedeflerinde olduğunu nereden anladığımızı anlatayım.

Gördüğünüz bu ana şema, aslında bir hedef gösterge ekranı. Tam ortasında bu savaş uçaklarında kullanılan ufuk çizgisi ve ufuk çizgisine olan uzaklık göstergesi çizilmiş. Belki bilmeyenleriniz olabilir; uçaklarda Horizon Line yani ufuk çizgisi yatay konumda, soldan sağa doğru artan; buna olan uzaklıksa aşağıdan yukarıya doğru her iki tarafta eşit olan rakamlardan oluşur. Tıpkı dergi kapağında olduğu gibi. Alt kısım soldan sağa doğru artan, üst kısımsa eşit olan rakamlardan oluşan rakamlardan oluşan bir bilgi gösterge ekranı. Bunlar elbette yılları işaret etmekte. 2021 , 2022 ve 2023. Genel olarak bu çizim bir savaş uçağının hedefe kitlenmiş gösterge ekranı gibi durmakta. Hedefte, yani merkezde olan şeyse 2022 yılı. Kapak incelenirken bir çok farklı teoriye çekilebilecek yorumlamalar yapılabilir.

Solda duran pandemi üzerindeki yükselen grafik mesela. Pandeminin artacağını şeklinde düşünülebilir. Ya da başka bir çok buna benzer yorumlamalar yapılabilir. Fakat bunların hiçbiri gerçekçi olmazdı. Burada büyük resmi görmek gerekiyor. Resimdeki saat kardanındakine benzeyen kırmızı çizgiler elbette zamanı göstermekte. Bu da yıllık çıkan bir kapak olduğuna göre bölünen bu dilimlerin mevsimleri gösterdiğini düşüne biliriz.

Dikkat ettiyseniz, bazı kripto varlıkların logoları çizime yerleştirilmiş. Sağ üste Cardano, solda Bitcoin alt kısımda Etherium ve Lite Coin gibi. Resmin yine bazı yerlerinde kripto varlıkların alçalan ya da yükselen değerlerini gösteren grafik gözüküyor. Örneğin yükselen ya da düşen mum veya çizgisel grafikler.

Genelde resme bakınca sonbaharda yer alan bu grafikten kripto varlıkların 2022 sonunda büyük bir yükseliş yaşayacağını varsayabiliriz. Bunun tam zıttında duran ve doğaya yararlı olan pil logosu 2022 yılında elektrikli araç üretimine büyük önem verileceğini gösteriyor. Haberlerde denk gelmişsinizdir, artık çoğu araba markası elektrikli araç üretimine geçmekte ve dizel araçların üretimi bitmektedir.

Kapakta bir roketin alt kısımlarının resmedildiğini görüyoruz. Bunlardan birinde Bitcoin simgesi, diğerinde Lite Coin simgesi var. Bildiğiniz gibi 20. yy’da Amerika ve Rusya uzay yarışına girmişti. O savaşın kazananı Amerika olmuştu. Aya çıkılıp, çıkılmadığı gibi yıllardır süren bir tartışma da var. İşte tıpkı bu uzay yarışı gibi 21. yy’da kripto varlıkların yarış halinde olacağı logoların buraya yerleştirilmesiyle vurgulanmıştır.

Resmin tam merkezinde işlemcileri veya çipleri görüyorsunuz. Buda başka bir savaş yöntemi. Hepiniz biliyorsunuzdur, artık teknoloji çağında yaşıyoruz ve hemen hemen her şey bir bilgisayar sistemine bağlı. Yani teknolojiye bağımlıyız. Artık ülkeler arası siber savaşlar yapılıyor. Her ülke saldırılara karşı siber savunma sistemleri için milyarlarca dolar harcıyor. İşte bu çiplerin ya da işlemcilerin, her neyse, tam olarak merkeze konmasının sebebi de bu.

Resimde her iki tarafta mikroskop , şırınga ve pandemi görseli bulunmakta. Dergi 2022’de Dünya’nın pandemiyle yine mücadele içinde olacağını özellikle vurgulamış.

Benim bu kapakta asıl dikkatimi çeken şey arka planda gizlenmiş sinsi bir detay. Resmin arka planı kırmızı ve açık gri tonlarında seçilmiş bu bana Resident Evil filmindeki bir şirketin logosunu hatırlattı. Filmdeki Umbrella şirketinin logosu. Bakıldığında oldukça benzer olduğunu söyleyebilirim. Yine 8 dilime bölünmüş, açık gri ve kırmızı renklerde çizilmiş bir logo. Aynen 2022 dergi kapağındakine benzer şekilde. Peki filmdeki konu neydi?

Filmde Umbrella şirketinin dünya’nın bu gidişle ömrünün çok uzun olmayacağından ve bu yüzden planlı bir sonla Dünya’yı kurtarabileceklerinden bahsediyor. Bugün böyle ya da benzeri bir plan yapılıyor mu bilmiyoruz. fakat pandemi döneminde olduğumuzdan eminiz. Çin ile ABD bu konuda en yetkili iki ülke yani şirketin sahipleri. Dünya ikiye bölünmüş durumda. Tıpkı derginin de gösterdiği gibi. Ve bizler onların dünyamız için planladıklarını yaşayacağız gibi görünüyor.

Daha öncelerde yazdığımız ve derginin kapağındaki yaptığımız yorumları merak ediyorsanız. 2020 için BURAYA TIKLAYINIZ. 2021 için BURAYA TIKLAYINIZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler