ekonomiGündem

SON DAKİKA! Merkez Bankası Başkanı Görevdan Alındı!

Bu gece yapılan ani karar ile Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal görevden alındı ve yerine eski Maliye Bakanı ve aynı zamanda son olarak Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı görevi yürüten Naci Ağbal atandı.

Bu gece yapılan ani karar ile son 16 ayda iki kez Merkez Bankası Başkanı değiştirilmiş oldu. Murat Uysalda göreve aynen buna benzer şekilde 6 Temmuz 2019 tarihinde Murat Çetinkaya’dan boşalan yere getirilmişti. Alınan karar gece saatlerinde Resmi Gazetede şöyle açıklandı; “Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı (Güvernörü) Murat UYSAL, 375 sayılı Kanun Hükmünde Kararnamenin ek 35 inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2 nci maddesi gereğince görevden alınmış ve bu suretle boşalan Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanlığına (Güvernörlüğüne), 1211 sayılı Kanunun 25 inci maddesi ile 3 sayılı Cumhurbaşkanlığı Kararnamesinin 2, 3 ve 7 nci maddeleri gereğince Naci AĞBAL atanmıştır.“.

Yeni Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal Kimdir?

1968 tarihinde Bayburt’ta doğan Naci Ağbal şuan 42 yaşındadır. İlk önce İstanbul Üniversitesinde Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi bölümünü bitiren Naci Ağbal ardından İngiltere Exeter Üniversitesi’nde İş İdaresi Genel İşletme Yönetimi bölümünde yüksek lisansı bitirdi

Eğitim hayatının ardınan Maliye Bakanlığında müfettiş, teftiş kurulu başkan yardımcılığı, Gelirler Genel Müdürlüğünde daire başkanlığı ve bakan danışmanlığı görevlerini yürüten Ağbal, 2006 ve2009 yılları arasında Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü, 2009-2015 yılları arasında ise Maliye Bakanlığı Müsteşarlığı görevini sürdürdü. Ve son olarak şimdi de Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası Başkanlığına atandı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler