Gündem

Sokağa Çıkma Yasağı Bugün Mü? Kimler Yasaktan Muaf?

sokaga cikma

Alınan koronavirüs yasakları sonrası sokağa çıkma yasakları vatandaşların aklınada soru işaretleri bıraktı. Sokağa çıkma yasağı ne zaman başlayacak? Sokağa çıkma yasakları hangi saat dilimlerinde uygulanacak gibi sorular şu anda internet gündeminde en çok aratılan sorular. İşte Detaylar;

Koronavirüs vakalarının artması sebebi ile bilim kurulu toplantısı sonrası ilk önce Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yasakları açıklamaştı ardından İç İşleri Bakanlığı genelge yayınlayarak yasakları açıklamıştı. Virüsün etkisini azaltmayla karşın yasaklar 20 Kasım Cuma günü yani bugün saat 20.00’den itibaren 81 ilde başlayacak.

YASAKLAR BUGÜN BAŞLIYOR

Bugün saat 20.00 itibari ile ülke genelinde sokağa çıkma yasağı başlayacak. Yasak akşam 20 ila sabah 10’a kadar sürecek, vatandaşlar haftasonu saat sabah 10 ila akşam 20 arasında sokağa çıkabilecek. Çalışanlar için çalıştığına dair SGK belgesi bulunduran işçiler ve çalışanlar yasaktan istitsna edilecek. Üretim, imalat ve tedarik zincirleri de sokağa çıkma yasağına dahil edilmeyecek. Ayrıca yasak Pazar günü de akşam 20’de başlayıp Pazar sabahı 05.00’da son bulacak. Yasaklar bir sonraki emre kadar sürecek.

SİGARA İÇMEK YASAKLANDI MI?

11 Kasım’da yayınlanan genelgeye göre “”vatandaşların yoğun olarak bulunduğu/bulunabileceği cadde sokaklar, ihtiyaç duyulan meydanlar ve toplu taşıma durakları gibi alanlarda/bölgelerde sigara içme yasağı” maddesi ile vatandaşların yoğun bulunduğu yerlerde sigara içmek yasaklandı. Fakat bu dışarıda sigara içmenin tamamen yasak olduğunu göstermiyor. Vatandaşlar sakin, kalabalığın az olduğu yerlerde sigara içebilecek.

SEYAHAT KISITLMASI VAR MI?

Yayınlanan genelge ile hafta içleri vatandaşların herhangi bir yasak kısıtlaması bulunmuyor. Bu konu hakkında bilet satışı yapan obilet sitesi de bilet alan vatandaşların herhangi bir yasağı olmadığını seyahat yapabileceklerini açıklamıştı. Fakat haftasonları özel aracıyla şehirler arası seyahat yapmak isteyen vatandaşlar İçişleri Bakanlığına ait “e-Başvuru” veya “Alo 199” hatlarından seyahat yapmaları için başvuru yapmak zorundalar aksi taktirde haftasonları özel araç ile seyahat yapmak yasak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .