Eğitim

ÖSYM YKS Yerleştirme Sonuçlarına Dair Detaylar! Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor? Ek Tercihler Ne Zaman?

Üniversite adaylarını coşkudan yattırmayan YKS seçim sonuçları bugün açıklandı. Sabah erken saatlerde ÖSYM tarafından açıklanan yerleştirme sonuçları Türkiye’nin gündeminde yer aldı. YKS yerleştirme sonuçlarına nereden bakacağını öğrenmeyen adaylar ve aileler, ‘YKS seçim sonuçları sorgulama ekranı’ için soluğu internette aldı. İşte YKS seçim sonucu sorgulama ekranı, YKS ek seçim zamanı ve üniversite kayıtlarına dair ayrıntılı bilgi…

ÖSYM YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı, 850 Bin Talebe Üniversiteye Yerleşti!

ÖSYM YKS Yerleştirme Sonuçları Açıklandı, 850 Bin Öğrenci Üniversiteye Yerleşti!

Üniversite adaylarının 18-19 Haziran tarihleri arasında girdiği YKS sınavı sonuçları 18 Temmuz’da açıklanmıştı. Adaylar, 27 Temmuz-5 Ağustos tarihleri arası seçimlerini ÖSYM AİS sistemi üzerinden asıllaştırmıştı. Bu sabah saatlerinde ÖSYM Twitter hesabından yapılan bültende seçimlerin açıklandığı bilindi. YÖK Başkanı Erol Özvar’ın yaptığı açıklamada 850 bin talebenin üniversiteye yerleştiği duyuruldu.

ÖSYM YKS Yerleştirme Sonucu Sorgulama Ekranı

ÖSYM YKS Yerleştirme Sonucu Sorgulama Ekranı

Seçim yapan adaylar yerleştirme sonuçlarını göreöğrenmek için T.C kimlik numaraları ve parolaları işe ÖSYM’nin sonuç sayfasına giriş yaparak ayrıntılara ulaşabilir.

ÖSYM YKS YERLEŞTİRME SONUÇ BİLME SAYFASI

2022 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

2022 Üniversite Kayıtları Ne Zaman Başlıyor?

Açıklanan seçim sonuçları doğrultusunda rastgele bir lisans ya da önlisans programına kayıt yaptırma hakkı bulunan adayları, 22-26 Ağustos tarihleri aralığında kayıtlarını tamamlaması gerekmektedir. Elektronik üniversite kayıtları ise 22-24 Ağustos tarihlerine reelleşecektir.

YKS Ek Seçimler Ne Zaman? YKS Ek Seçim Nereden Yapılır?

YKS Ek Tercihler Ne Zaman? YKS Ek Tercih Nereden Yapılır?

YKS ilk seçimlerde rastgele bir programa mesken sağlayamayan adaylar ek seçimlere dair ayrıntıları inceliyor. İkinci seçim harekâtları adaylar için yine ÖSYM AİS sistemi üzerinden açılan ekrandan hakikatleşecek. ÖSYM henüz ek seçim rehberi yayımlamadı. Ek seçimler konusunda rehberde yer alan bilgiler ise şöyle; 

‘Yükseköğretim programlarına kayıt harekâtları bitirildikten sonra boş kalan kontenjanlar üniversitelerce ÖSYM’ye bildirilecektir. Yükseköğretim programlarının 2022-YKS sonuçlarına göre yapılan genel yerleştirme sonunda boş kalan veya kaydetmeme sebebiyle dolmayan kontenjanlarına ÖSYM tarafından merkezî olarak ek yerleştirme yapılacaktır.

Merkezî yerleştirmede bir yükseköğretim programına yerleştirilen adaylar, ek yerleştirme için müracaat etemeyecektir. Ek yerleştirmede; ön lisans ve lisans programlarına merkezî genel yerleştirmedeki en ufak puanlarının altında puanı olan aday yerleştirilmeyecektir. Kesin kayıt sonunda kontenjan sarihi kalan programlara ön kayıtla talebe alınmayacaktır.’

2022 YKS Ek Seçim Fiyatı Ne Kadar?

2022 YKS Ek Tercih Ücreti Ne Kadar?

Ek seçim yapan adaylardan arz edilecek fiyat 30 TL olacaktır. Fiyatını yatırmayan adayların seçimleri geçersiz sayılacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler