Şirince'de Bir İnci: Nesin Matematik Köyü | Sesimol.net

Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOLNedir?Sosyal Medya

Şirince’de Bir İnci: Nesin Matematik Köyü

Nesin Matematik Köyü Nedir?

Ali Nesin’in Türkiye’de üniversite öğrencilerine verilen eğitimin yetersizliğini gözlemledikten sonra öğrencilerini akşamları evinde ağırlamasından, felsefe, sanat ve matematik gibi pek çok konuyu içeren kocaman bir köye dönüşmüş mucizevi bir yerdir.

İlk kurulduğunda yalnızca üniversite öğrencilerine eğitim vermeyi hedeflerken, şimdi hem yaz programları, hem de okullar ile yapılan ortak çalışmalar sayesinde ilkokul, lise ve öğrenmeye meraklı herkese açılmıştır. 

Neler Yapabilirsiniz?

Adının Nesin Matematik Köyü olduğuna aldanmayın. Bu eğitim köyü, bünyesinde felsefe ve sanata dair pek çok farklı konu hakkında eğitimi de barındırıyor. Matematik, sanat ve felsefe üzerine yoğunlaşan programlardan istediğinize katılım gösterebiliyorsunuz. Cebir ve bilgisayar programcılığından, tasarım atölyelerine ve sinema okullarına, Hegel’den Kant’a, Antropolojiye ve Sosyolojiye kadar çok geniş bir yelpazede eğitimler bulunuyor. 

Eğitimden Fazlası 

Bu köyün bir felsefesi var, unutmayın, buraya tatil yapmaya gelmiyorsunuz. Özellikle bireysel katılımlı yaz okullarında bulunduğunuz süre boyunca çöp toplama, mutfağa yardım, tuvalet temizleme ve bunun gibi köyün kendi kendini ayakta tutan bir sisteme sahip olabilmesi için çeşitli görevleriniz oluyor. Nesin Matematik Köyü, bağışlar, kurslardan edinilen gelirler, gönüllüler ve kendi kendini geçindiren bu sistem ile yaşamını sürdürebiliyor.
Maddi desteğin, yani bağışların ve kurs ücretlerinin yardımı ile ise Anadolu’nun çeşitli köylerinden öğrencilere eğitim vermek üzere kullanılıyor. Bu öğrencilerin başarıları ise paha biçilemez.

Köyün yapısına sadık kalarak inşa edilmiş ve köyün dokusu ile oynamayan bu güzel köyde “İstasyon” adındaki bölüm, genelde en cıvıl cıvıl olan yer. Çoğu öğrenci ve öğretmen iki lokantadan birinde yemeğini aldıktan sonra buraya ve civarına oturarak güneşli hava, müzik, sohbet eşliğinde yemeğini yiyor. Köyün bazıları ücra taraflarda olan birbirinden güzel bazısı büyük, bazısı küçük sınıfları var. Kütüpahanesi ise muhteşem bir yer. Çadırlarda en fazla iki kişi veya yatakhanelerde konaklayabiliyorsunuz. 

Akşam yemeklerinden sonra çayınızı da alarak terasa çıkabilir, orada öğretmenler ve öğrenciler ile şiir, felsefe, matematik, sinema, edebiyat ve çok daha fazla konudan sohbet edebilirsiniz. Üniversite öğrencilerinden profesörlere, yabancı gönüllülere, Türkiye’nin her yerinden farklı hayatlara sahip bir çok kişi ile tanıştıktan sonra herkesten bir şeyler öğrenebildiğinizi, bunu yaparken güçlü dostluklar oluşturduğunuzu fark ediyorsunuz.

Şirince Köyü

İzmir’in Selçuk ilçesinde yer alan Şirince köyü, Matematik Köyü’ne yaklaşık 15 dakikalık bir yürüme mesafesinde. Ağaçlar, doğa ve temiz hava ile dolu bu yürüme yolunun sonunda ise küçük bir labirenti andıran şirince köyü bulunuyor. Meyveli şarapları ile ünlü köyün insanları şarapları kadar tatlı, ayrıca birbirinden güzel yemekler yiyebileceğiniz, çoğu anne yemeği tadında muhteşem manzaralı restoranlar var. Dondurmadan kahvesine ve çayına, sarmasından gözlemesine birbirinden güzel tatları barındırıyor. 

Related posts
Nedir?

İstanbul'da Dünya Mutfağı

FİLMSosyal Medya

Ludovico Tekniği Her Şeyin Çözümü Müdür Yoksa Sonun Başlangıcı Mıdır?

#SesimOLTeknoloji

C Döngü Örnekleri

#SesimOLFİLMKimdir?

Robert Downey Jr. Filmleri

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir