#SesimOL

İlişki Terapisi İle Evlilikleri Kurtarmak Mümkün Mü?

gottman cift terapisi hakkinda tum merak edilenler3

Bir yuvanın yıkılması, o yuvanın kurulmasından kolaydır. Çiftler kendilerini yeterince iyi tanımadıkları ve yansıtamadıkları için bunu bazı durumlarda daha rahat şekilde dışa vururlar. Bu da evlilik kurumu açısından son derece zor bir sürecin başlaması anlamına gelir. Bazen gerçek anlamda incir çekirdeğini doldurmayacak sorunlar hep üzeri kapatıldığı için çok daha büyük sorunların başlamasına neden olabilir.

Bu durumun sonucunda da evlilikler bozulmaya ve çiftler ayrılmaya başlar. Profesyonel bir destek alarak ilişki terapisi konusunda bir uzmandan yardım alırsanız iletişiminizin rahatlaması gibi bir durum ortaya çıkabilir. Peki ama ilişki terapisi ne anlama gelir? Gerçekten evlilikler üzerinde bir etkisi var mıdır? Bu soruların cevaplarını sizin için araştırdık.

İlişki Terapisi Hakkında

Her insan benzersizdir. Onu, davranışlarını ve özelliklerini iyi  anlayıp analiz edememek kişiler arası sorunlar ortaya çıkarır. İki kişinin birlikte olduğu durumlarda ise anlayış göstermek ve karşılıklı olarak iletişim içerisinde olmak son derece hayati bir önem arz edecektir. Aile içerisinde yaşanan çatışmaların ötesine geçebilmek için ilişki terapisi işlemlerinin mantıklı bir şekilde yerine getirilmesi  de önem arz eder. Peki ama tam olarak ilişki terapisinde ne yapılmaktadır.

gottman cift terapisi hakkinda tum merak edilenler4

Öncelikle ailenin bir bütün olarak görülmesi temelinde psikolog eşliğinde yapılan bir terapidir. Genellikle karşılıklı olarak zorunluluklar, sıkıntı ve çatışmalar başta olmak üzere stres etkisinde alınan tüm kararların gözden geçirilmesi sağlanır.

Evlilik terapisinin başlıkları arasında iletişim zorlukları, çocukların davranış problemleri, iletişim kopuklukları, cinsel işlev bozuklukları ve çok nüfuslu ailelerin getirdiği stres gibi faktörler detaylı bir şekilde incelenmektedir.

online terapi hakkinda tum merak edilenler2

Süreç Hakkında Bilgilendirme

Genellikle aile içerisinde uzun süren sorunların hep üzeri kapatılmaktadır. Bu da zaman içerisinde yalan söyleme, saklama ve güvenmeme gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Psikoterapist eşliğinde, bu terapi seansları içerisinde çiftlerin birbirlerine olan güvenlerinin yeniden inşa edilmesi amaçlanmaktadır.

online terapi hakkinda tum merak edilenler3

Genellikle size son derece basit gelen bazı yalanlar yada gizlenen gerçeklerin karşı tarafın bakış açısı ile değerlendirilmesi ilişki konusunda atılacak son derece yerinde bir adım olarak ön plana çıkar. Genellikle ilişki terapisi dendiğinde kaygı bozukluğu psikolog eşliğinde ortaya çıkan durumlar gelse de evliliğin öncesini de kapsayan bir süreç göz önüne gelebilir. Peki ama bu gelişimi hangi evreler altında değerlendirebiliriz?

online terapi hakkinda tum merak edilenler4

Her çiftin ilişkisini evliliğe doğru götürdüğü süreçten başlayarak, yeni evlilik döneminde, küçük çocuklu aile döneminde ve ergen çocuklu aile döneminde ilişki terapisi alması tavsiye edilmektedir. Bunun dışında orta yaş döneminde ve çocukların evden ayrıldıkları dönemi kapsayacak şekilde de ilişki terapisinden destek alınması söz konusu olabilir. Bu süreçler bir arada incelendiği takdirde ilişki terapisinin gerçek anlamda mantıklı açıklamasını yapmak daha doğru olacaktır.

Sorunlarınızın üzerine giderek ilişkinizi kurtarmanız için evlilik terapisinden destek almayı deneyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .