#SesimOLGündemSosyal Medya

Salgın Filmleri

2pAEEHYvnO2Sk6xM 637199711623055342ana

Koronavirüs salgını tüm dünyayı etkisi altına alırken salgına karşı alınması gereken en önemli tedbirlerden birisi de önemli olmayan durumlar haricinde evde kalmak. Durum böyle olunca bizde sizler için şimdiye kadar yapılmış en iyi salgın filmlerini listeledik.

  • Yedinci Mühür / The Seventh Seal (1957)

Kült filmler denildiğinde akla gelen ilk filmler arasında yer alan 7. Mühür Filmi; İsveçli usta yönetmen Ingmar Bergman’ ın da en ünlü filmlerinden. İnsanlığın hayatta kalma mücadelesinin anlatıldığı filmde Haçlı Seferleri sırasında 10 yıl boyunca savaşan bir şövalyenin ölümle karşılaşması anlatılıyor. Bir yandan savaş, açlık veba insanların hayatta kalmak için savaşması gereken konuların başında geliyor. Ölüm’ de işini mükemmel bir şekilde yaptığı için haliyle her gün binlerce insan yaşamını kaybediyor. Filmin ilginç yanı ise hayatta kalmak isteyen şövalyenin ölümün teklifi olan satranç oyununu kabul etmesiyle başlıyor. Ölüme karşı oynanan satranç oyununda şövalye kazanan olabilecek midir? İşte bunun cevabı filmimizde saklı. Filmde dikkat edilmesi gereken önemli nokta da repliklerin muhteşemliği. Her replik o kadar yerinde yazılmış ki kelimelerden birini çıkartsak film eksik kalacak sanki. Salgın ve ölüm konusunun işlendiği en güzel film olan 7. Mühür filmini izlemediyseniz hazır fırsatınız var iken izleyin deriz.

the seventh seal
7. Mühür
  • Cassandra Geçidi / The Cassandra Crossing (1977)

Macera, suç ve gerilimin bir arada Sophia Loren’ in ise baş rolünde yer aldığı yapım herkesin tüylerini diken diken edecek filmlerden. Ölümcül bir virüs taşıyan üç terörist Cenova’dan Stockholm güzergâhına giden bir yolcu trenine binerler. Virüsün hava yoluyla kolay bir şekilde bulaşıyor olması tren içerindeki yolcuları etkilediği ihtimali, diğer insanların hastalık kapmaması için yetkililer trenin durmasına izin vermez ve trenin yönünü değiştirirler. Yolcular teröristlerin elinden sağlıklı bir şekilde kurtulabilecek midir?

9216575602738
Cassandra Geçidi
  • Körlük / Blindness (2008)

 Jose Saramago’ nun çok okunan kitabı Körlük’ ün uyarlaması olan filmin başrollerinde Julianne Moore, Mark Ruffalo ve Gael García Bernal yer alıyor. Bir gün uyandığınızı nedenini bilmediğiniz bir şekilde artık göremediğinizi düşünün. İlk bakışta körlük sadece kör olan kişiyi ilgilendirdiği için korkmasanız da bu sorunun sadece bir kişinin değil hepimizin sorunu olduğunu düşünün. Ne hissedersiniz; çok ürkütücü değil mi… Filmde tam buna odaklanıyor işte. Bilinmeyen bir nedenle bir virüs sağlıklı insanların görme yetisini etkileyerek kitlesel bir körlük durumunu yaşanmasına sebep oluyor.

4
Körlük
  • Salgın / Contagion (2011)

2011 senesinden vizyona giren film içerisinde ünlü usta oyuncular yer alsa da film ne yazık ki hakkettiği değeri göremeyenlerden. Filmi izlediğiniz de ne demek istediğimi anlayacaksınız.  Film her ne kadar klişe gibi gözükse de korona virüs salgının yaşandığı dünyamızda salgının zincirleme etkisi, nasıl başladığı gibi pek çok detay çarpıcı bir şekilde anlatılıyor.

315621 1626840161
Salgın
  • Flu / Gamgi (2013)

Güney Kore yapımı çarpıcı bir film daha. Türkçesi Grip olan filmde insanları üç gün içerisinde öldüren H5N1 virüsü ile olan mücadeleleri anlatılıyor. Virüsün ortaya çıktığı şehrin kısa bir süre içerisinde karantina bölgesi olması, doktorların hastalığa karşı çözüm bulmaları için zamanla yarışmaları, … Filmde her detay o kadar güzel düşünülmüş ki göz yaşlarınıza hakim olamayacaksınız .

hqdefault
Flu

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .