Oyun

Online Oyunlar Listesinde Okey Oyunu

   Günümüz teknolojisinin getirdiği yeniliklerden biri olarak karşımıza çıkan oyun platformları arasında sıkça kullanılmaya başlanan html5 tabanlı bilgisayar oyunlarının ziyaretçileri oldukça eğlenceli vakit geçirme imkanı buluyorlar. İnternet bağlantılı bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları ile giriş yapılan web siteler arasında ilk sıralarda bulunan online okey oyunu her yaş gurubundan oyuncu tarafından en çok oynanan oyunlar listesinde ilk sıralarda yer alıyor.

İndirme gereksinimi olmadan Oyunlar 1 oyun sitesinde kolaylıkla tek başınıza oynayabileceğiniz okey kurallarını şöyle sıralayabiliriz. Okey oyununda 106 adet taş bulunuyor. Toplamda 4 kişi tarafından oynanan oyunda her oyuncunun taşları dizmesi için birer ıstakası vardır. Kırmızı, mavi, siyah ve sarı olmak üzere 4 farklı renkten oluşan ve 1 den itibaren 13 e kadar sayıların yer aldığı taşların belli kurallara göre ıstakaya dizilmeleri gerekiyor. Diziliş düzeninde sayılar ve renkler kurallara göre uygun şekilde olmalıdır. İlk olarak taşlar rakamların görünmeyeceği şekilde masada karıştırıldıktan sonra 5 erli guruplar halinde dizilir. Her oyuncuya 14 adet taş dağıtılır, taşları dağıtan oyuncu 15 taş alır. Sonrasında zar atma işlemi başlar ve 2 kez zar atılır. Birinci zarda 5 erli dizilen taşlardan hangisine gideceğinizi ikinci zarda hangi taşı alacağnız belirlenir.

15 taş alan oyuncu taşlarını ıstakaya dizdikten sonra fazla olan bir taşı diğer oyunculara göstererek sağındaki oyuncunun önüne bırakır. Sonrasında oynama sırası gelen oyuncu kendisine atılan taş işine yarıyorsa alır yada masanın üzerinde sıradaki en üstte bulunan taşı alır. Istakasında fazlalık olan taşı sağ tarafındaki oyuncunun görebileceği şekilde masaya bırakır. Sıraya göre oyuncular ıstakasına bir taş alır ve bir taş atarak aynı işlemi devam ettirirler. Oyunlar 1 her oyuncu ıstakasında bulunan taşları renklerine göre guruplandırarak en az 3 taş olacak şekilde örneğin 1-2-3, 4-5-6-7, 9-9-9-9 gibi sıralaması gerekir. Eksik olan taşın yerine joker taşıda kullanılabilir. Elinizdeki tüm sayı guruplarını kurallara uygun şekilde dizerek eşleştirmeyi başardığınızda son kalan taşı diğer oyuncuların görebileceği şekilde masanın ortasına bırakmanız gerekir. Oyunculara puanlama işlemi yapıldıktan sonra taşlar karıştırılarak oyun yeniden başlatılır. İyi bir oyuncu olabilmek için atılan taşların rakam ve renklerini çok iyi takip etmeniz gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler