Gaming

Twitch’te Kara Para Aklama Olaylarına İlişkin Yeni Detaylar Ortaya Çıktı: Kredi Kartları Böyle Ele Geçirilmiş!

Twitch Türkiye uzunca bir süre kara para aklama iddiaları ile çalkalanmıştı. Pek çok yayıncının da dahil olduğu kara para aklama skandalında Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber bir ekip yeni ayrıntılara erişti.

Twitch’teki kara para aklama şebekesinin faaliyetlerine ait yeni ayrıntılar ortaya çıktı.

Twitch'teki kara para aklama şebekesinin faaliyetlerine ilişkin yeni detaylar ortaya çıktı.

Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber’in aktardığı bilgilere göre Twitch Operasyonu’nun ikinci dalgasından ehemmiyetli bilgiler var. Daha öncesinde nezaretine alınmış olan 18 bireyin 5’inin bilgisayar korsanı, 5’inin kara parayı aklamak için anlaşılan yayıncılardan olduğu, 4 bireyin ise korsanlar ve yayıncılar arasında uyuşmayı sağlayıp komisyon alan bireyler olduğu bilindi.

Aklanan para 1 milyon doların üzerinde.

Aklanan para 1 milyon doların üzerinde.

Aktarılan bilgilere göre çalıntı kredi kartları üzerinden bağış ve bit gönderme yolu ile 1 milyon doların üzerinde kara paranın sisteme sokulduğu ifade ediliyor. Bu para uyuşmalı yayıncılara Twitch üzerinden gittikten sonra yayıncılar hisselerini alıp, kalan bakiyeyi ise korsanlara eriştiriyordu.

Kredi kartlarını çalmak için sahte siteler kurmuşlar.

Kredi kartlarını çalmak için sahte siteler kurmuşlar.

Pek çok ünlü markanın, market zinciri ve GSM cerrahı gibi işletmelerin internet sitelerini taklit eden sahte adresler kullanan dolandırıcılar bu sitelere girilen kredi kartı bilgilerini çalıyorlardı. Sonrasında ise bu bilgiler Twitch üzerinden kara parayı aklamak için kullanılıyordu.

Vakanın mağdurlarından biri Türkiye Radyo Televizyon Kurumu Haber’e yaşadıklarını şu biçimde anlattı:

Olayın mağdurlarından biri TRT Haber'e yaşadıklarını şu şekilde anlattı:

Kredi veya banka kartı bilgilerini sisteme girdiğinde kendisine internetten tehlikesiz banka ödemesi için bir tane onay kodu geliyor. Bu onay kodunu, meblağa dikkat etmeden girdiği için hesabından ilk fırsatta bin 500 tl çekiliyor. Daha sonra bir kere daha siteye girdiğinde, kendisine siteden ihtar geliyor. Şöyle diyor. Yanlış kodlama girdiniz, tekerrürden siteye kod girer misiniz diye bir kere daha kod yolluyorlar. Aynı sefer de bin 150 tl daha para çekiyorlar.

Harcama ekstrelerini hakimiyet ettiğimizde bu para bir tane bankaya geçiyor, sanal bankaya geçiyor. Biz bu sanal bankayı aradığımızda kendisini şu biçimde dönüş yapıyorlar. Biz diyorlar sanal bankayız elektronik pos, elektronik hesap hizmeti veriyoruz internet üzerinden. Bizim rastgele bir sorumluluğumuz yok, biz parayı şu şu reyin işletmesine aktardık diye böyle bir bildirimde bulundular.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler