Gündem

İstanbullulara Müjde! Beklenen Yağış Geldi !

b237e2c9b5b410ea44142072b49059eb

Uzun zamandır kar ve yağış bekleyişimizin ardından Ocak ayı için sonunda beklenen yağış haberleri Meteoroloji Müdürlüğünden müjde geldi. İstanbul ve Türkiye’nin genelinde ortalama sıcaklık değerinin 8 ile 10 derece kadar fazla olmasından dolayı barajların doluluk oranı %10’lara kadar gerilemişti çoğu göl ve akarsu kurumaya yüz tutmuştu. Bazı yerlerde su kesintileri meydana gelmişti. Prof. Dr. Hüseyin Toros yaptığı son dakika açıklamasında ‘Meteorolojik tahminlere baktığımız zaman pazartesi-salı yeni bir sistem geliyor. Onun etkisi olacak. Daha sonra cuma günü yeni bir sistemin geldiğini görüyoruz. Ümit ediyorum ki 2021 yılı ocak ayında beklenen yağışı alırız. Beklenen yağışı aldığımız takdirde barajlardaki su seviyesi hızla yükselmeye başlayacak’ dedi.

5b10182061361f117c7645f8

Son yılların en kurak zamanını geçiren ülkemiz 2030 veya 2040 yılları arasında su fakiri ülke olma yolunda maalesef hızlı bir şekilde ilerliyor. Yılbaşı zamanlarında bile İstanbul vatandaşı ve diğer bölgedeki insanlar kar beklerken güllük gülistanlık bir havayla karşı karşıya. Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, önümüzdeki hafta gelecek olan 2 yeni yağışlı hava dalgasına dikkat çekerek, “Ama biz tabii ki meteorolojik modellerin tahmin tutarlılığı zaman arttıkça yanılma payları yüksek. Elimizde var olan su kaynaklarını sanki barajlarımızda su bitmişçesine veya yarın bitecekmiş gibi çalışma yapmamız gerekiyor. Kendi çapımızda suyu nasıl tasarruflu kullanırız diye hızlı bir şekilde çalışmalara devam etmemiz gerekiyor” dedi.

Sazlıdere Barajı Kritik Durumda

İstanbulun büyük bir su ihtiyacını karşılayan barajda bi kaç gün önce %20’leri görürken bugün baraj doluluk oranı 19.90 olarak görüldü .Sazlıdere Barajı’nın çekilen sularından sonra ortaya çatlak topraklar, ağaç gövdeleri çıktı. Kuşların da susuz kalan barajda yiyecek aradıkları görüldü.

2 800

Su Tasarrufu Projesi Etkili Oluyor

İski’nin , belediyelerin ve televizyon kanallarından insanlara suyun olabildikçe az kullanımı ile ilgili uyarıları barajlardaki düşüş ivmesinin azaldığı görüldü. İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) Meteoroloji Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Hüseyin Toros, “İstanbul sularının bir kısmı İSKİ barajlarında geliyor, bir kısmı da Melen Çayı veya Yeşilçay, Istranca derelerinden geliyor. Geçtiğimiz 2020 yılı boyunca Aralık harici önceki aylara baktığımız zaman 477 milyon metreküp suyun İstanbul dışından geldiğini görüyoruz. Ve Aralık ayındaki değerlere baktığımız zaman, her ne kadar Aralık ayında alması gereken yağışı almasa da kısmen de bir yağış aldık. Bu yağışın ciddi anlamda İstanbul barajlarına etkisi oldu. Yaklaşık olarak benim yaptığım hesaplara göre 30 milyon metreküp su kazancımız oluştu, su tüketimi azaldı. Sebepleri ise, hafif yağış da olsa buharlaşma azalıyor. Hava soğuk veya nemli geçtiği için su ihtiyacımız azalıyor. Bu zaten barajlardaki suyun azalmasına etkisi var. Aynı şekilde aslında birçok yayında Kasım ayında başlayan su tasarrufu çalışmaları yapıldı. Yaz döneminde 2019 ve 2020 yıllarındaki su tüketimine baktığımız zaman 2020 yılında fazlaydı. Kasım ayında bu değerlere baktığımız zaman 2020 yılında Kasım ayındaki su tüketimi geçen yılın Kasım ayındaki su tüketiminden az olduğu olduğunu görüyoruz. Burada da bu tür yayınların son derece etkili olduğunu görüyoruz” dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .