GündemSağlık

Corona Olduğunu Ağzından Kaçırdı Ortalık Karıştı !

2GqtRIrEM0OaCuux DrjTA 2

Ankara’da belediye otobüsünde bir sağlık çalışanı telefonla görüşürken konuştuğu kişiye corona olduğunu söyleyince diğer vatanlaşlarında duymasıyla beraber paniğe sebep oldu.

Olay, Sincan otobüs hattında yaşandı , olayda kadın telefonda arkadaşıyla konuşurken Corona testinin pozitif olduğunu söyleyince otobüsteki vatandaşlar panik ve gerginlik yaşadı ve otobüsten çıkmasını istedi. Olayda telefondan video olarak çekildi ve kadının corona olduğunu daha yeni öğrendi ve onların otobüsten çıkmasını ve yanımda zaten kimse oturmuyor siz yanımda uzaklaşın dedi. “Ben zaten sağlıkçıyım, hastanedeyim akşama kadar, insanlarla uğraşıyorum, ‘yanıma oturmayın’ diyorum insanlara” dedi ve rahatsız olanlara inmelerini söyledi. Bir yolcu ise “Siz ineceksiniz, burada 30 kişi var, biz neden iniyoruz? ‘Yanıma oturmayın’ diye bir şey mi var, arkanda insan oturuyor”

Yolcuların bazıları polisi arayarak müdahale etmesini istedi ve yolcu şöförüde diğer yolcuları yatıştırarak ve kadınla vatandaşları ayırdıktan sonra yola devam etti.

T8QfFrWg2UyjRo2fE JGzA

Kadının Otobüsten İnmesi Gerekiyordu

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan telefondan görüntülere yansıyan olayları gördükten sonra ”Bu tarz olaylara karşı karşıya geldiğinizde tepkiden önce kendiniz korumaya ve kimsenin zarar ve corona bulaşmayacağını anlayacak bir biçimde olaya müdahale etmelisiniz. Olayda yaşanan panik anında yolcu şöfürünün corona olan kadını müsait bir yerde indirmesi gerekiyordu ve corona olan hanımefendinin ise ona uyarak araçtan inip en sağlık bir biçimde evine gitmeliydi. Çevredeki vatandaşların corona olan kadını dışlamayarak ve ona damga sıfatını yapmayıp sakincene inmelerini istemeliydi.

2442f52c424d0f295fdbfa3a41608202

Otobüsle Yolculuk Riskli

Prof. Dr. İlhan, böyle bir durumda araçtaki tüm yolcuların risk altında olduğuna vurgu yaparak ” Otobüsle yapılan yolculukta ve buna benzer bir olay söz konusu olduğunda ve şüpheli biriyle temas ettiğiniz halinde 7 gün içersinde kendinizi izole etmelisiniz ve otobüsten çıktıktan sonra maskenizi değiştirip yeni bir maske takmalısınız. Otobüsten korunmak içinde tutunma direklerini olabildiğince az kullanın ve insanlarla yan yana oturmamaya çalışmalısınız.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .