#SesimOLGündemNedir?Sosyal Medya

Dünya Kız Çocukları Günü Nedir?

Bugün 11 ekim yani dünya kız çocukları günü 🙂 . Dünya kız çocukları günü her yıl 11 Ekim’de tüm dünya tarafından kız çocuklarına farkındalık amacıyla kutlanan bir gündür. Dünya kız çocukları günü 2012 yılında Birleşmiş Milletlerin kararı ile kutlanmaya başlandı. Bu günün önemi taciz, tecavüz gibi suçlardan cinsiyet ayrımcılığına uğrayan kızlara farkındalık yaratmaktır.

Kız çocuklarına yapılan negatif ayrımcılık sadece ortadoğu’da değil bütün dünyada yapılıyor. Malesef sözde uygar olan insanlık hala bu problemle birlikte birçok sorunu çözemedi.

Dünya Kız Çocukları Günü’nü Türkiye Önerdi

Alınan karara ana etken ülkeler Türkiye ile birlikte Kanada ve Peru oldu. 2012 yılında ortak fikirde buluşan bu ülkeler Birleşmiş Milletlere kız çocuklarının korunması, eğitimine yatırım yapılması amacı ile 11 Ekim’in Dünya Kız Çocukları günü olmasını önerdi. Bu karar ile birlikte kız çocuklarına yapılacak şiddetlerin sona ermesi ve ayrımcılığın bitmesi amaçlandı. Buna ek olan kararda yer alan bir bildiriye göre kız çocuklarının eğitiminde ve korunmasında en büyük görevin ailelere düştüğü söylenmektedir.

Ayrıca kadınlara yönelik şiddet, aile içi şiddetin önlenmesi gibi suçların azaltılması için 45 Ülke + Avrupa biriği’nin imzalamış olduğu İstanbul Sözleşmesi‘de İstanbul’da yapılmıştı.

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler