Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOL

Franz Kafka Dönüşüm İnceleme

Dünya edebiyatının ileri gelen edebi eserlerinden olan Franz Kafka Dönüşüm kitabını inceleme kararı aldık. Franz Kafka Dönüşüm inceleme yazısından sonra daha önce neden bu kitabı okumadım veya okumayarak hiçbir şey kaybetmemişim diyebilirsiniz. Bu tamamen size kalmış bir şey fakat unutmayın ki bütün kitaplar azda olsa size bir şey katar

Franz Kafka Dönüşüm İnceleme

Sayfa sayısı az olmasına rağmen içerik bakımından size müthiş şeyler katacak olan Dönüşüm kitabı ayrıca Franz Kafka’nın en çok satılan kitabıdır. Dönüşüm kitabı rastgele elinize alıp okunacak bir kitap değildir aslında önce incelmesini okumalı kitap hakkında bir fikir edinmelidir aksi taktirde “Ben ne saçma şey okudum böyle!” diyebilirsiniz çünkü muhtemelen hiçbir şey anlamayacaksınız. Franz Kafka’nın böcek metaforu üzerinden böceğe dönüşmüş bir insanın toplumdan nasıl dışlandığı ve eskisi kadar insanlardan saygı göremediğinin böcek üzerinden bir anlatım şeklidir. “Gregor Samsa bir sabah kötü rüyalardan uyandığında, kendini yatağında iğrenç böceğe dönüşmüş olarak buldu.” diyerek başlayan kitap çalışırken ve eve para getirirken bir gün böceğe dönüştükten sonra ailesinin Gregor’un artık işe yaramaz olduğunu düşünerek onu hayattan nasıl soyutladıklarını anlatmaktadır.

Dönüşüm Ana Konusu Nedir?

Kitabın ana teması aslında insanlara bir faydan varsa toplum tarafından sevilirsin fakat insanlara hiçbir şey yaramazsan insanlar tarafından sevilmez ve toplumdan dışlanırsın diyebiliriz. Kitabın içeriği biraz ağır gibi gelse de kitabı tam anlamıyla anlamak içinilk okumanızdan sonra kesinlikle tekrarını yapmanız gereken bir kitap dönüşüm.

Bu kitaptan Kafka’nın Psikolojik durumunu tahlil etmekte oldukça mümkün. Yüzü asık,karamsar ve hep mutsuz görülen Kafka kendini toplumdan dışlamış diyebiliriz. Erken yaşta ölen Kafka’nın önemi o öldükten sonra anlaşılacaktır.

Bu yazımızı Kafka’nın Gogol’dan da ilham alarak kitaptan yazdığı bir sözle bitirmek istiyoruz;

Paltom bile ağır gelirken, nasıl taşırım koca dünyayı Sırtımda? -Dönüşüm, F.Kafka

İlgili Yazılar
#SesimOL

Eğitim Hakkında Temel Bilgiler

#SesimOLekonomiGündem

The Economist 2021 Kehanetleri

#SesimOL

Buga Girmek Nedir ?

#SesimOL

wTakip Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir