Distopya Filmlerini Severler için Netflix' ten The Platform | Sesimol.net

Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOLGündemSosyal Medya

Distopya Filmlerini Severler için Netflix’ ten The Platform

Korona virüs salgını nedeniyle Netflix’ in herkes tarafından izlenebilir olması platformun popülerliğini katlamasına neden olurken platforma özel filmlerin de geniş kitlelere ulaşmasını sağladı. Herkesin evlerine kapandığı dünyada Netflix’in yeni yapımı The Platform filmi de kısa sürede herkes tarafından konuşulan filmler arasına girmeyi başardı.

The platform filmini konsept hikayesi olan kendi hikayesini oluşturan, insanı izlemenin ötesinde düşündürmeye yönelten bunu yaparken de metaforların gücünden yararlanan filmler kategorisinde değerlendirebiliriz. Christopher Nolan’ ın Başlangıç, Tim Burton Büyük Balık ve Darren Aronofsky’ ın Pi filmlerini aynı kategoride değerlendirebiliriz.

Darren Aronofsky – Pi Filmi

The Platform: İnsanın Gerçek Düşmanı İnsan Mı?

Orijinal adı El Hoyo olan İspanyol yapımı The Platform filmi Galder Gaztelu – Urrutia’ nın da ilk uzun metrajlı filmi.  Filmin düşük bir bütçesi olduğunu söylemekte fayda var. Çünkü film eşsizliğini hikayesine, anlatımına, diyaloglarına, metaforlarına ve oyunculuklarına borçlu. Bu beş özellik aynı zamanda filmin neden izlenmesi gerektiğinin de yanıtı. Her zaman karşımıza izletirken düşündüren, metaforlarıyla kendine çeken, düşündürten ve insanlığı bu kadar net anlatan filmler çıkmıyor.

El Hayo filmin en önemli mekânı olan Hapishane’ nin adı. Hapishane diyorsak bildiğiniz El Hayo’ nun bildiğiniz hapishanelere benzediğini düşünmeyin. El Hayo dikey bir platform olarak dizayn edilen, her katında sadece iki mahkûmun yer aldığı ve hapishane ortasında yer alan kare şeklindeki bölümün yemek servisi için kullanılması. Evet, doğru anladınız. Ortadaki kare platform ilk kattan son kata kadar iki dakika süresince tüm mahkumları ziyaret ederek herkesin aynı platformda yemek yemesini sağlıyor. Sizce de çok ilginç değil mi…

The Platform

İnsanın en temel iç güdüsü olan açlık üzerinden karakter değişimlerinin net bir şekilde görüldüğü filmde insanın en büyük düşmanının da insan olduğunu izliyoruz.  Filmdeki her detay o kadar ince düşünülmüş ki dikkatli seyirciler bu detayları hemen fark edecek.

Filmi izledikten sonra kim olduğunuzu da kim olabileceğinizi de tekrar göreceksiniz.

İlgili Yazılar
#SesimOL

Eğitim Hakkında Temel Bilgiler

FİLMSosyal Medya

Hayatta Kalma Dizileri

#SesimOL

The Economist 2021 Kehanetleri

#SesimOL

Buga Girmek Nedir ?

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir