Sosyal Medya

“Dikkat Alışkanlık Yapabilir”

Alışkanlık, amaca yönelik davranışın sürekliliği sonucu beyinde otomatik olarak oluşan kestirme bir yol gibi düşünülebilir. Alışkanlığın obsesif-kompulsif bozukluğa ya da bağımlılığa dönüşmesi ise yalnızca küçük bir eşikten geçilmesi ile gerçekleşebiliyor. Bu durumu en iyi anlatan güzel sözler den biri,

Emmons’a ait şu sözler: ‘’ Alışkanlık ya en iyi hizmetçidir, ya da en kötü efendi.’’ Örneğin, astroloji insan karakterini tanımaya ve olacak olayları önceden tahmin etmeye yardımcı olacağına inanan bir insanın, yeni tanıştığı insanların doğum haritalarını öğrenme isteği ve yaşanan dikkat çekici olaylar esnasında gerçekleşen gezegen dizilimlerini kontrol etmesi bir alışkanlıktır. Ancak hayatındaki kritik kararları alırken ya da insan ilişkilerinde diğer mantık süreçlerini devre dışı bırakarak yalnızca astrolojiyi referans alması ise obsesif-kompulsif bozukluğa bir örnektir.

Alışkanlık , beyinde daha az işlem gerçekleştirerek sonuca ulaşma yolu demiştik. Bu yönüyle bir tür enerji tasarrufu sağladığını söylemek yanlış olmaz. Beyin için başlangıçta bir kurtarıcı gibi görünen alışkanlık davranışı beyinde çok derin bağlantılar oluşturup kökleşebiliyor. Biyolojik enerji ve zaman tasarrufu sağlayan faydalı alışkanlıklar edinirken bunların obsesyona dönüşerek zararlı hale gelmemesine dikkat etmek gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler