Nasıl yapılır?

Bize Böyle Öğretilmemişti, Meğer Yıllardır Yanlış Yapıyormuşuz! Bulaşık Makinesini Doğru Yerleştirme Tüyoları

Biriken bulaşıkları pratik ve sağlıklı bir biçimde arınmayı sağlayarak insanı büyük bir zahmetten kurtaran bulaşık makinesi, her evin lüzumu. Bu aygıtlardan maksimum yararı almak istiyorsanız bulaşıkları aygıta nasıl yerleştirdiğiniz büyük ehemmiyet taşır. Bulaşık makinesi yerleştirilirken yapılan yanlışlar hem aygıtın ömrünü kısaltır hem bulaşıkların tesirli bir biçimde temizlenmesine mani olur. Peki, bulaşık makinesi en doğru biçimde nasıl yerleştirilir? İşte ayrıntılar…

Kadehlerinizi üst rafa yerleştirin.

Bardaklarınızı üst rafa yerleştirin.

Bulaşık cihazlarının üst rafı, kadehlerin düzgün bir biçimde temizlenebilmesi için özel olarak dizayn edilir. Bu sebeple bulaşık aygıtınızda yer kalmayınca kadehlerinizi alt rafa yerleştirmekten kaçının. Bunun yerine bir sonraki bulaşık zamanını bekleyin. Aksi hâlde deterjan ve syatıl iyice nüfuz edemediği kadehler, düzgün bir biçimde arınılmaz ve lekeli bulaşıklar için boş yere cihazınızı suçlamanıza neden olabilir.

Tabak ve kâseleri yerleştirirken istikametine dikkat edin.

Tabak ve kâseleri yerleştirirken yönüne dikkat edin.

Tabaklar, bulaşık cihazlarının alt rafına, kâseler ise üst rafına dizilmeli. Tabaklar ve kâselerin rafa yerleştirilirken baktıkları doğrultu, oldukça ehemmiyet talep eder. Üst rafa yerleştirdiğiniz kâselerin önde olanlarının arka tarafa doğru, arkada olanlarının ise öne doğru bakmaları gerekir. Tabakların iç kısımlarının birbirine bakacak biçimde dizilmesi ise deterjan ve syatıl tabağa daha fazla nüfuz etmesini ve bu sayede pırıl pırıl parlayan, tertemiz tabaklara sahip olmanızı sağlar.

Çatal, bıçak ve kaşıklarınızı ters istikametlere bakacak biçimde dizin.

Çatal, bıçak ve kaşıklarınızı ters yönlere bakacak şekilde dizin.

Çatal, bıçak, kaşık gibi bulaşıkları bulaşık makinesine yeterli itinayı göstermeden ve rastgele bir biçimde dizerseniz istediğiniz pak bulaşıklara kavuşamayabilirsiniz. Bu sebeple aynı kadeh ve tabaklar gibi çatal, bıçak, kaşıkların da yerleştirme kaideleri bulunur. Misalin iç içe geçen kaşıklar, deterjan ve syatıl onlara nüfuz etmesine mani olur. Bu vaziyet de yıkandığı hâlde lekeli kaşıklarla karşılaşmanıza neden olabilir. Faal paklik için çatal, bıçak ve kaşık gibi malzemelerin birbirine ters doğrultuda dizilmelerine ve su ile deterjanı yasaklayacak gidişatta olmamalarına dikkat faktörüz gerekir.

Tencere ve tavaları, tersi yukarıya bakacak biçimde sıralayın.

Tencere ve tavaları, tersi yukarıya bakacak şekilde sıralayın.

Tencere, tava, borcam gibi yer kaplayan eşyaları bulaşık makinesine yerleştirirken ürünlerin sınırlarına bağlı kalarak onları uygun biçimde yerleştirmeniz gerekir. Bu tip bulaşıkların sıkıştırılarak dizilmesi, tesirli pakliğin önüne geçer. Cihazınızın performansını olumsuz etkilememesi için büyük bulaşıkları alt rafın kenar kısımlarında özel olarak hazırlanmış parçalamalara; ufak kapları ise üst rafa, tersi yukarıya bakacak biçimde yerleştirin. Bu noktada bulaşıkların pervanenin dönmesini yasaklamadığına emin olun. Böylece bulaşıklarınızın doğru bir biçimde temizlenmesini sağlayabilirsiniz.

Bulaşık cihazlarının faydalı çalışması için cihazlara bulaşıkların doğru yerleştirilmesinin yanı sıra dikkat edilmesi gereken başka noktalar da var. İşte tertemiz bulaşıklar elde etmeye ve aygıttan maksimum yararı almaya destek edecek ipuçları!

Bulaşık cihazınızı gereğinden fazla doldurmaktan kaçının.

Bulaşık makinenizi gereğinden fazla doldurmaktan kaçının.

Her bulaşık makinesinin emin bir kapasitesi bulunur. Bulaşık cihazınızı kapasitesini aşacak biçimde doldurmanız hem bulaşıkların düzgün biçimde temizlenmesini maniler hem aygıtın ömrünü kısaltır. Ayrıca düzgün yerleştirilmemiş bulaşıklar birbirlerine çarparak hasar görebilir. Bulaşıklarınızı aygıta dizerken aygıtın kapasite sınırlarını aşmadığınızdan ve bulaşıkları sağlam bir biçimde yerleştirdiğinizden emin olmalı, dışarıda kalan bulaşıkları aygıta sığdırmaya çalışmak yerine onları bir sonraki devireme turuna saklamalısınız.

Aygıtınıza koymadan evvel yemek artıklarını arının.

Makinenize koymadan önce yemek artıklarını temizleyin.

Bulaşıkların yemek artıklarından temizletilmeden aygıta konulması, sık yapılan yanlışlardan birisi. Bulaşıklarınızı aygıta yerleştirmeden evvel yemek artıklarından uzaklaştırmalısınız. Aksi hâlde bulaşık aygıtınız donmuş artıkları çıkarmakta zorlanır ve bulaşıklarınızı ikinci sefer elinizle yıkamak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca katılaşmış artıklar aygıtınıza hasar vererek performansını olumsuz doğrultuda etkileyebilir.

Az sayıda bulaşık için cihazınızı çalıştırmayın.

Az sayıda bulaşık için makinenizi çalıştırmayın.

Bir iki tabak için bulaşık makinesini çalıştırmak, en çok yapılan kusurlar arasında yer alır. Az sayıda bulaşıkla cihazınızın çalışmasına izin vererek, hem syatıl fazla harcanmasına hem bulaşıklarınızın çevreye çarparak kırılmalarına yol açabilirsiniz. Bulaşık cihazınızı çalıştırmadan evvel yeterli bulaşığınız olduğundan ve onların düzgün bir biçimde yerleştirildiğinden emin olmanız, nitelikli bir devireme tecrübeyi elde faktörüz için ehemmiyet taşır.

Gereğinden fazla deterjan kullanmayı vazgeçin.

Gereğinden fazla deterjan kullanmayı bırakın.

Ne kadar çok deterjan kullanılırsa bulaşıkların da o kadar pak olacağını sanılır. Fakat çok fazla deterjan kullanmak, bulaşıklara verimden çok hasar verir. Gereğinden fazla deterjan, tabak ve kadeh gibi bulaşıklarınızın çizilmesine ve üzerlerinde buharlı bir görünüm oluşmasına sebebiyet verebilir. Böyle sonuçlarla karşılaşmamak için ürün ambalajını tahlilli ve kullandığınız deterjan ölçüsüne dikkat etmelisiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler