GündemSağlık

BioNTech ve Pfizer’in Ürettiği Corona Aşısının Fiyatı Belli Oldu

BioNTech ve Pfizer şirketleri tarafından corona aşısının bulunduğunu söyleyen ilaç firmaları herkesin merak ettiği fiyatının ne kadar olacağını cevapladı. ABD ile doz üretimine başlamasını anlaşıldı ve tek bir doz fiyatının 20 dolar (160tl) olacağını açıkladılar.

İlaç Şirketinin Kurucu CEO’su Türk

Covid-19 aşısını geliştiren şirketin CEO’su olan Prof. Dr. Uğur Şahin BioNTech ve ABD merkezli ilaç şirketi Pfizer’in testlerin olumlu dönüş yapmasının ardından ABD ile bu ay içersinde onaylanmanın olacağını söyledi. Abd bu aşının bulunması için sadece 2 milyar dolar bir bütçe ayırmasıyla beraber , aşının iki doz ile uygulanacağı ve tek bir dozun 160 tl olacağını , 2 dozun ise 320 tl olacağını belirtti.

Almanya 2021’in Başına Kadar Aşı Yok

Almanya Sağlık Bakanlığından gelen açıklama ile bu 3 4 aylık süre içersinde aşının elimize geçmesi imkansız olabilecek en iyi senaryoda 2021’in Nisan Mayıs aylarında elimize geçebileceğini belirtti. Açıklamada, “Olumlu bir risk-fayda oranının teyit edilebileceği varsayılırsa, ilk onayların en erken 2021’in ilk çeyreğinde gelmesi bekleniyor” denildi.

Aşının Etkisi 1 Sene Etkili

Covid-19 aşısının test aşamalarında insanların moralini yükselten bir açıklama geldi. Açıklama ise ”yaptığımız testler sonucunda aşının %90 etkili olduğunu gördük. Aşıyı geliştiren BioNTech’in Türk CEO’su, “Bu bir zaferdir. Aşı en az 1 yıl insanları hastalıktan koruyacaktır” demişti.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler