#SesimOL

HAYVAN ÇİFTLİĞİ- George Orwell

hayvan çiftliği

George Orwell‘ın 1945 tarihinde yayımladığı Hayvan Çiftliği ve 1950 tarihinde bu kitap ile şöhrete kavuştuğu protest eseridir. Fabl tarzında yazılmış bu kitap hiciv tarzında yazılmış ve Komünist Stalin ve kapitalizmi eleştirmektedir. Yani hem komünizmi hem de kapitalizmi diyebiliriz. Kitap’ta konulan 7 kutsal kuralın değişmesiyle her şey değişir.

Kitap içinde geçen Hayvanlar eşittir, bazı hayvanlar daha eşittir. “ sözü kitabın temelini oluşturuyor diyebiliriz. Başlangıçta adil bir sistem için çiftlik yönetimine ayaklanır ve yönetimi ele alır. Domuzların önderliğinde yeni yönetimi ele geçiren domuzlar güç zehirlemesini kapılır ve olaylar gelişir. Sosyalizm ayağına başlayan büyük bir çiftlik ayaklanması adeta bir kapitalizme dönüşmüştür. Dinde dahil hayvanların duygusallıkları ustaca sömürülmüş bu kitapta tabi ki kurgusal olarak domuzlar ülkelerin yöneticilerini diğer hayvanlar da halkı temsil ediyor diyebiliriz.

Kitabın diline gelirsek ağır bir dil ile yazılmamış kitap. Hatta çok hafif bir dili var. Vakit bulup okuyabilirseniz tek oturuşta veya 2-3 günde bitirebileceğiniz bir kitap hayvan çiftliği. Kitabın Türkçe’ye çevirimini sağlayan Celal Üster kitabı şöyle tasvir ediyor.

“Hayvan çiftliği kötü sonla başlayan bir Peri Masalıdır.”

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Worth reading...
Huzursuzluk -Zülfü Livaneli
telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .