Kimdir?

Aziz Nesin Kimdir?

img 0096

Aziz Nesin’in hayat hikayesi ile karşınızdayız! Merak edenler için Aziz Nesin kimdir tüm ayrıntılarıyla açıklayalım.

İşte Aziz Nesin’in Biyografisi

20 Aralık 1915’te İstanbul Heybeliada’da dünyaya geldi. Aziz Nesin, 1925 senesinde Kanuni Sultan Süleyman İptidai Mektebi’nin 3. sınıfına başladı. 1935’de Kuleli Askeri Lisesi’ni bitirdi ve Harp Okulu’na devam etti. 1937’de Harp Okulu’nubitiren Aziz Nesin, asteğmen oldu. 2. Dünya Savaşı başladığında Trakya’da çadırlı ordugâhta iki yıl görev yaptı. Aziz Nesin kimdir anlatmaya devam ediyoruz. 1942’de Erzurum Taburunda Bölük komutanlığına atandı. Erzurum’da bulunduğu zaman diliminde bomba kazasında yaralandı. İlerleyen dönemde ise Erzincan’daki deprem sonucu yıkılan ordu cephaneliğinin boşaltılmasında görevlendirildi.

1944’te Ankara’da tank kursuna katıldı. 1944’te uçak savar top mevzileri yaptırmak için Zonguldak’ta görevlendirildi. Yıllar geçti ve Aziz Nesin 1945 yılında askeriyeden ayrıldı.

img 0097

Aziz Nesin, askeriyeden ayrılmasının ardından, gazete ve dergilerde profesyonel olarak yazarlık yapmaya başladı. 16 sayfalık ‘’Parti kurmak parti vurmak’’ adlı broşürü yayınladı. 1946 senesinde Sabahattin Ali ile birlikte gülmece gazeteler çıkardı. Ünlü yazar, 1947 senesinde gözaltına alınıp Bursa’ya sürüldü. 1948’de taşlama kitabını çıkardı. Bu kitabın ismi ‘’Azizname’’ idi. Çıkarmış olduğu bu taşlama kitabı için İstanbul Mahkemesi’nde, kendisi adına dava açıldı ama sonunda aklandı, ancak 1949 senesinde İngiltere Prensesi Elizabeth, İran Şahı Rıza Pehlevi ile Mısır’ın Kralı Faruk, Türkiye Dışişleri Bakanlığı’na başvurarak, Aziz Nesin’in kendilerini aşağıladığı gerekçesiyle, aleyhine dava açtılar. Bu sebeple Aziz Nesin, 6 ay hapse mahkum edildi.

img 0095

Aziz Nesin kimdir merak edenler için şu bilgileri de aktaralım; 1952 senesinde İstanbul’da bir dükkan kiraladı ve burayı Oluş Kitabevi olarak işletmeye başladı. Sabahları gazete dağıtıyordu, çünkü 2 küçük çocuğu vardı Aziz Nesin’in ve kitabevinden geçimini sağlayamıyordu. 1953 senesinde ise Beyoğlu’nda fotoğrafçı dükkanı açtı. 1956’da, İtalya’da düzenlenen uluslararası bir yarışmada Kazan Töreni isimliöyküsüyle birincilik elde etti. 1957’de ise aynı yarışmada ‘’Fil Hamdi’’ adlı eseriyle ikinci kez kazanan oldu. İlk aldığıödülünü 1960’da devlet hazinesine bağışladı. 1972’dekimsesiz çocuklar için Nesin Vakfı’nı kurdu. 1974 senesinde Afrika-Asya Yazarlar Birliği’nin Lotus ödülünü kazandı. Bu gibi yarışmalarda çokça birincilikleri bulunan Aziz Nesin, 5 Temmuz 1995’de Çeşme’deki imza günü sonrasında yaşamını yitirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .