Gündem

Türkiye’yi Sevince Boğacak Haber Geldi!

thumbs b c a27f12d6b519b8e9c1dbb259f4766258

Türk milletini sevindirecek olan haber Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan geldi. Kayseri Erciyes Üniversitesinde uzun zamandır süren yerli aşı çalışmalarında önemli yol kat edildi. 250 kişinin gönüllü olduğu aşı çalışması tamamlandı. Tarihi anlar televizyon kanallarından canlı olarak yayınlandı.

Uzun zamandır Türk bilim insanları ve doktorların çalışması ile yerli korana virüs aşısının 2. faz çalışmaları tamamlandı. Ay sonunda yayınlanacak ve raporlanan sonuca göre gönüllü aşı adaylarına 3. faz çalışmaları başlayacak. Şu anda aşı yapılan gönüllülerde her hangi bir yan etki bulunmadı. Erciyes Üniversite’sinde görevli Prof.Dr Mustafa Çalış yerli aşıdan çok umutlu olduklarını ve çalışmalarda şu ana kadar başarılı olduğunu söylerken bu ayın sonunda çıkacak rapor sonucu aşı etkinliğinin uluslarası gönüllüler üzerinde deneneceğini söyledi. Çalışma Sağlık Bakanlığı ve TUSEB koordinatörlüğünde denetlenecek olan yerli aşının Faz 3 kısmının başarılığı kanıtlanırsa kullanıma hazır gelecek ve Türkiye genelinde kullanıma başlanacak. Bu sayede aşılanmada isteyen kişiler yerli ve milli aşımızı kullanabilecek.

Ayrıca Milli Savunma Bakanı Akar ile Sanayi ve Teknoloji Bakanı Varank, Kayseri Erciyes Üniversitesinde yerli aşı çalışmalarını yürüten Prof. Dr. Aykut Özdarendeli ile Üniversite yerleşkesinde kurulan yeni aşı merkezi inşaatını gezdi. Bakan Varank, aşının Faz 2 sonuçlarının Nisan ayının sonu itibarıyla Sağlık Bakanlığı’na iletileceğini duyurdu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .