#SesimOLEdebiyatEğitimNedir?

Saptama Nedir ? Saptama Bildiren Cümleler Nelerdir ?

Üniversite sınavlarında sıkça karşımıza çıkan saptama bildiren cümleleri işleyeceğiz , Üniversite sınavlarında daha çok uzunca yazılan paragraflarda bulmamız ister ve hem kısıtlı olan sınav süresinde zamanımızı almamısı için bu konuyu oturtmamız şart olmakta uzun paragraflarda saptama bildiren cümleleri bulmamız zor olsada aslında çok kolay bir şekilde bulmamız kolaylaşak şekilde anlatacağız.

Saptama Nedir ?

Saptama nedir olarak başlayacak olursa Tdk  sözlüğüne göre kelime anlamı olarak “bir şeyin durumu, niteliği veya niceliği ile ilgili olarak çıkarımda bulunmak ve değerlendirmede bulunmak” anlamına gelmektedir. Saptama tespit etmek anlamında kullanılır ? Günümüzde ise bir konuyu ve tartışmayı çürütecek bir kanıt niteliği taşıması gerekmektedir. Üniversite sınav sorularında bulmak daha kolaydır . Çünkü kesin ve net bir şekilde söylenir ve paragrafı anlaşılır bir şekilde okuduğunuzda çok kolay bir şekilde soruyu çözebileceksiniz. Sıkça kitap okuyan biriyseniz ve paragraf egzersizleri yaparsanız kolaylıkla sorunun üstesinden gelebilirsiniz.  Öncelikli olarak şunu belirtmek gerekir ki saptama cümleleri bir şeyi belirginleştirmek amacıyla paragrafların içerisinde yer alırlar. Dolayısıyla saptama cümleleri bir şeyi özellik bakımından niteleyen cümlelerdir.

Saptama Bildiren Cümleler Nelerdir ?

Saptama nediri güzel bir şekilde anladığımıza göre Saptama Bildiren Cümleler Nelerdir bunu öğrenelim. Anlatılan konunun söz öbeğinindeki konuyu daha net bir şekilde belli etmesine ve bunu cümlelerle pekiştirmesine Saptama bildiren cümleler denir .Örneğin; “Üniversiteye giden insanlara baktıkça en az bizim kadar stresli olduklarını görüyorum.” cümlesi bu kişinin üniversiteye giden öğrenciler hakkında yaptığı bir saptamayı belirtir. Üniversite sınavlarında daha çok bir paragraftaki saptamayı bulunuz veya hangisi belirtmemiştir tarzında sorularla karşılaşacaksınız bu konuda paragrafın uzunluğunu gördükçe strese ve sizi yanıltmaya itecektir.

Bazı sorulardaki koyu ile işaretlenmiş kelimelere dikkat etmenizi mesela hangisi değildir veya hangisi doğrudur kelimelerine dikkat etmenizi öneririz. Çünkü hem uzun olan paragraflarda doğru bilmenize rağmen küçük bir kelime ile hem 1 2 dakikanız gidecek ve sizin önünüze bi kaç bin kişi geçebilecektir. Tekrar belirttiğimiz gibi bu tarz soruları ve buna benzer soruları çözebilmeniz için daha çok paragraf egzersizi ve koyu ile yazılan kelimelere dikkat etmenizdir.

Saptama Bildiren Cümlelere Paragraflı Örnekler

  • Tuna Kiremitçi, yazmış olduğu şiirlerde romantik duygulara yer vererek okuyucularının düşüncesi üzerinde saptama yapar.
  • “Ülkemizde sosyal medya kullanımı son yıllarda oldukça artmıştır.” cümlesi ülkemizdeki sosyal medya kullanımının arttığını saptamıştır.
  • Ergenlik döneminde kişilerin geçirdiği bunalım veya bocalamalar, meslek seçimini de olumsuz yönde etkiler.
  • Herkes roman yazabilir. Ancak Ahmet Ümit’in yazdığı romanlar, okuyucuları daha farklı bir âleme sürüklemekte olup, kendisi muhteşem bir yazardır. Başka dünyalara sürüklenmek için, kendisinin yazmış olduğu bir roman kitabını alıp okumanız yeterlidir.
  • Özdemir Asaf, okuyucusuna yoğun bir duyarlılıkla, çarpıcı sözcükler seçtiğini sezdirmeden, küçük dizeler halinde şiirler sunar
  • Çevremdeki çocuklara bakınca onların oyun anlayışının bizimkinden farklı olduğunu her şeyden çabucak sıkıldıklarını görüyorum.
  • Aldığımız ürünlerin geri dönüştürülebilir olması, sürdürülebilirlik için çok önemlidir. Bu yüzden geri dönüştürülebilir ürünler almaya dikkat etmeliyiz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler