#SesimOLEğitimTarih

Parayı Kim İcat Etti?

“Parayı kim icat etti?” sorusu her dönemin meraklanan sorusu olmuştur. Bir zamanlar para yoktu, insanlar nasıl alışveriş yapıyordu gibi sorular insanların kafasını oldukça meşgul etse de bu soruların cevabı aslında çok basittir. Paranın icat edilmeden önceki tarihlerinde insanlar alışverişlerini takas yöntemi ile gerçekleştiriyordu. Fakat bu yöntem alışveriş yapacak insanlar arasında zorluk yaşatıyor ve anlaşmazlıklara sebep oluyordu. Bu sebeplerden dolayı insanlar bir şeyler alıp vermek için kullanacağı parayı icat etmek zorunda kullandılar.

Parayı Kim İcat Etti?

Alışverişten doğan sorunlar sonucunda insanlar parayı icat etme zorunluğunda kaldı. Bilinen tarihte yaşayan medeniyetlerin çoğu ülkemizde yani Anadolu’da varlığını sürdürmüştür. Lidya devleti de eskiden ülkemizin Batı Anadolu Kısmında kurulan bir devlettir. Şu anda insanların yaşamını devam ettirmek için kullandığı ve neredeyse insanlar için her şey olan parayı Lidya Uygarlığı bulmuştur.

İlk Madeni Paralar Lidyalılar Tarafından Basılmıştır.

Lidya Kralının emri ile yapılan ilk paralar M.Ö 700 yıllarına aittir. İlk paraların şekli yanları yassı oval, bütün paraların boyu eşittir. Altın ve gümüş madenlerinden yapılan paraların bir tarafında Kral ve Aslan sembolleri diğer kısımında ise paranın değeri yazmaktadır.

Günümüzde paraların basıldığı yer olan darphane ismi de Lidyalıların paraları darp yöntemi ile basmasından gelmektedir. Ayrıca tarihin en büyük darphanesi Fatih Sultan Mehmet Han tarafından İstanbul’da kurulmuştur.

Kağıt Parayı Kim İcat Etti?

Tarihi kayıtlara göre ilk kağıt para üretimi ve kullanımı M.S 806 yılında Çin’de görülmüştür. Avrupa’da ise ilk kağıt para üretimi ve kullanımı İsveç’te gerçekleşmiştir. Ayrıca tarihin en büyük kağıt para basımı yeri İsveç‘tedir . İsveç’te kullanılan kağıt paralar sonrası paralar Avrupa’ya yayılmıştır. Kağıt paranın İngiltere’de de basılmasıyla birlikte tüm Avrupa kağıt kullanımına başlamıştır. Ayrıca Amerika kıtasında ilk para kullanımının tarihi 1661’li yıllara dayanmaktadır.

Osmanlı Devletinde ise ilk kağıt parayla tanışma 1840 yılında Sultan Abdülmecid devrinde olmuştur. İlk paraların üzerinde Osmanlıca ve Fransızca yazılar bulunuyordu. Cumhuriyet Döneminde ise ilk banknotların basımı 1927 yılında gerçekleşmiştir.

Bu yazımızla birlikte “Parayı kim icat etti?” sorusuna cevap bulduk. Sitemizi gezerek merak ettiğiniz daha fazla bilgiye erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler