#SesimOL

Evrim nedir?

Evrime giriş yapmadan önce tarihine değinicek olursak Charles Robert Darwinin adını çok sıkça duysakda evrim tarihinde yanılmıyoruz değiliz çünkü Darwin döneminde bulunmuş yeni bir şey değil evrimsel biyoloji ilk teorileri m.ö. 7. yüzyıla kadar uzanmaktadır. Charles Darwinin etkilendiği kişiler olarak Jean Baptiste Lamarck ve Robert Chambers diyebiliriz işte kısaca böyle söz edebiliriz.

Kısa ve öz bir tanım yapmak gerekirse evrim belli bir canlı popülasyonu içerisindeki gen ve özellik dağılımının nesiller boyu değişimine denir. Tanımdaki her basamak evrim için çok önemlidir. Örneğin popülasyon evrimleşme sürecinde asıl değişime uğrayan popülasyonlardır. Yani evrim tek bir bireyin değişimi değil bir popülasyonun değişimidir. Bireyler tekil olarak evrimleşmezler. Yalnız bir türe ait bireylerin meydana getirdiği popülasyon toplu halde evrimleşebilir. Ve her nesil zaman geçtikçe değişime uğrayıp farklı özelliklere sahip olacaktır, işte bu değişimede evrim diyoruz. Tanımdan devam edersek gen ve özellik dağılımlarına değinmeden geçmemeliyiz. Şöyle açıklık getirmek gerekir ise popülasyondaki bir türün yalnız ve yalnız başka bir türe dönüşmesi değildir.

Evrim canlının genlerinin ve özelliklerinin dağılımıdır. Öte yandan örneğin mavi gözlü olma özelliği bir nesilden diğer nesile geçtiğiniz zaman artmış durumda ise o popülasyon evrimleşmiş diyebiliriz. Evrimsel değişimden söz edebilmek için en az bir nesil geçmesi gerekiyor. Hayatımızın içinde geçirdiğimiz farklılıklar evrim sayılmaz. Canlılardan söz etmişken örneğin canlı olmayan virüslerde evrimleşebilirler. Evrimi 2’ye ayırıcak olursak bunlardan birine mikroevrim diğerinide makroevrimde denir. Mikroevrim genlerin, proteinlerin, vb. mikro özeliklerin değişimidir. Mikroevrim giderek makroevrimi doğurur. Makroevrim ise daha çok yüzeysel yani uzuvlarımızdaki değişim, ten rengimiz, boyumuz, vb. özelliklerimizin değişimidir. Kısacası evrimi öğrenmek için ve bulmak için fosil ve geçiş türlerine bakmamıza gerek yoktur çünkü evrim içimizdedir bunuda sadece biz bulabiliriz.

Evrim bir bitmeyen değişimdir ve evrim kendi içerisinde pek çok gerçeği barındıran bir teoridir

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler