Mark Zuckerberg Kimdir | Sesimol.net

Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

#SesimOL

Mark Zuckerberg Kimdir

Kendisi hayatımızın önemli bir parçası olan Facebook’u kurmuş olan Amerikan girişimcidir.

Tam adıyla Mark Elliot Zuckerberg New York eyaletinin Plains şehrinde 14 Mayıs 1984 tarihinde doğmuştur. Babası diş hekimi annesi ise psikiyatrist doktordur. Tek çocuktur. Kendisi bilgisayar programcısıdır. Facebook’un kurucusu ve aktif yöneticisidir.

İlk programını sadece 10 yaşındayken hazırladı. Lise döneminde ise çeşitli bilim dalında çalışma yaparak ödüller kazandı. Liseden harika notlar ile mezun olup ABD’nin en iyi üniversitelerinden birisi olan Harvard’a girdi. Üniversitenin ilk yıllarında Harvard’ın en yakışıklı ve en güzellerinin seçildiği facemash.com isimli siteyi kurdu. Ve bu sitenin içerisinde tüm öğrencilerinin fotoğrafları mevcuttu. Bu fotoğraflara ulaşabilmek için üniversitenin veritabanını hacklemesi gerekti. Bu olaydan yakalandıktan sonra üniversiteyi 2004 yılında bıraktı. Daha sonra ise ikinci sitesi olan Facebook’u 2004 yılında Harvard öğrencilerini buluşturmak için kurdu.

Facebook 1.5 yıl içerisinde Amerika’nın en büyük arkadaşlık sitelerinden birisi haline geldikten sonra doğal olarak yatırımcıları kendisine çekti. Ve hatta anlattığına göre yatırımcılarla buluştuğu bir akşam yemeğinde yaşı yetmediği için alkol içemedi ve bütün geceyi gazoz içerek geçirdi. 1.5 yıllık sitesinin bir bölümünü 60 milyon dolar karşılığında wall street yatırımcılara sattı.

Facebook 2011 yılında dünyanın en değerli 281. markası seçildi. Mark ailesi tarafından Yahudi olarak büyütülse de dinsiz olduğunu açıklamıştır. 2010 yılında Time dergisi tarafından yılın adamı seçilmiştir.

Mark 2012 yılında Çin asıllı sevgilisi Priscilla Chan’le resmi olarak hayatını birleştirmiştir. Bloomberg’e göre 27 aralık 2016 tarihi itibariyle 51.2 milyar dolarlık servetiyle dünyanın en zengin 5. kişisidir.

İlgili Yazılar
#SesimOL

Eğitim Hakkında Temel Bilgiler

#SesimOL

The Economist 2021 Kehanetleri

#SesimOL

Buga Girmek Nedir ?

#SesimOL

wTakip Nedir ? Nasıl Kullanılır ?

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir