Kredi Karti Asgari Ödeme Nedir? | Sesimol.net

Ne olacak, söyle gitsin?  

#sesimol

ekonomi

Kredi Karti Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı gerek taşıma gerek ödeme olsun hayatımızda büyük kolaylar sağlamaktadır. Fakat kredi kartının bilinçsiz kullanımı doğrultusunda mesela sadece kredi kartı asgari ödeme tutarını ödemek başımıza büyük borçlar açabilir ve ödeme yapamayacak kadar büyük borçlar altına girebiliriz.

Kredi kartının doğru kullanımı hayatınızda kolaylık sağlarken yanlış kullanımı ise çözülemez bir girdaba sokar sizi. Bunun için sizlere kredi kartının kullanımında hayati derecede rol oynayan kredi kartı asgari ödeme tutarının doğru kullanımını anlatacağım.

Kredi Kartı Asgari Ödeme Nedir?

Kredi kartı asgari ödeme tutarı hesabınızın kesim tarihi geldiğinde borçlarınızın belli bir tutarının ödenmesi halinde takibe girmeden kartınız kullanmanıza olanak sağlar. Asgari ödeme tutarının yüzdesi yeni ve eski kartlara göre değişiklik sağlamaktadır.

Yeni alınan kartlardan ilk yıl asgari ödeme tutarı borcun yüzde 40’ı iken sonraki yıllarda ise bu yüzde yüzde 30’a düşer

Hadi asgari ödeme tutarına bir örnek verelim.Hesap kesim tarihiniz her ayın 15’i ve bu hesap kesim tarihine kadar kredi kartından 100 TL harcadınız. Hesap kesim tarihi geldi ve borç kısmında borcunuz 100 TL gözükürken eğer kartın kullanımında ilk yıldaysanız asgari ödeme tutarınız 30 TL gözükecektir. 30 TL’yi ödemeniz halinde kartı kullanmaya devam edeceksiniz fakat kalan 70 TL’ye günlük akdi faiz işleyecek.

Günlük Akdi Faiz tutarı bankalara göre değişiklik göstermektedir. Bu oran genellikle aylık yüzde 1 ile yüzde 2 arasında değişir bankalara göre.

Kredi Kartı Asgari Ödeme tutarı ödenmez ise nolur?

Asgari ödenme tutarının ödenmemesi demek tüm borcun ödenmemesi demektir. Bu durumda hesap kesim tarihinizden itibaren gecikme faizi uygulanır. Bu gecikme faizi günlük akdi faizden daha fazladır. Borcunuzun ödenmesi için 90 günlük bir süre verilir eğer bu süre sonunda faizlerle birlikte borcunuzu ödemez iseniz hakkınızda yasal süreç başlatılır ve kartınız kullanıma kapatılır.

Ayıca asgari ödeme tutarınızı düzenli olarak ödememek kredi notunuzu düşürür. Bu durumda şu demektir ki ileride size kredi verecek bir banka dahi bulamayabilirsiniz.

İlgili Yazılar
ekonomi

Bankaların EFT Ücretleri

ekonomiGündem

İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır?

#SesimOLekonomiGündem

İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği Nedir?

#SesimOLekonomi

Dünya Ekonomisine Yön Veren Dergi Economist

Haber bültenimize kayıt olabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir