Tarih

İstanbul’da Gezilmesi Gereken Yerler

Ayasofya Müzesi 1

Büyük medeniyetlere ev sahipliği yapan, adına şiirler yazılan, aşıklar şehri İstanbul için ne kadar tanımlama yapsak az kalır. Çünkü ismini tarihe ‘bütün yollar İstanbul’a çıkar’ sözüyle yazdıran şehir anlatılmaz yaşanır. Her ne kadar klişe olsa da sözün gerçekliğini Orhan Veli Kanık’ın İstanbul’ u dinliyorum, gözlerim kapalı dizelerinde bir kez daha anlıyoruz. Anlata anlata bitiremeyeceğimiz İstanbul’ u dinlemeyi bırakıp yaşamanız için İstanbul’da Muhakkak görmeniz gereken yerleri sizler için sıraladık. Eski İstanbul’ u görmek isteyenler de usta oyuncu Sadri Alışık’ın baş rolünde oynadığı 1966 senesinde çekilen Ah Güzel İstanbul’ u hemen izlesin derim. Hadi hep birlikte İstanbul’da gezilmesi gereken başlıca yerlere bakalım.

Ayasofya Müzesi

İstanbul’un tarihini hissederken eski medeniyetlerin kokusunu çekmek üzerine bir de muhteşem mimarisinden etkilenmek için ziyaret edilmesi gereken ilk durak Ayasofya Müzesi.  Ayasofya’ nın hikayesi de kendisi kadar heybetli.  Doğu Roma İmparatorluğu zamanında inşa edilen Ayasofya’nın bugünkü görünümü alması üçüncü inşasının sonucunda 537 senesinde aldı. Ayasofya’ nın ibadethane olarak kullanılmaya başlandığı ilk günde İmparator Justinianos’un Ayasofya’ yı kastederek ‘Tanrım bana böyle bir ibadet yeri yapabilme fırsatı sağladığın için şükürler olsun diyerek Ey Süleyman seni geçtim’ feryadıyla da Kudüs’ te yer alan Hz. Süleyman Mabedi ile Ayasofya’ yı karşılaştırdığı rivayetler arasında. İstanbul’ un fethi sonrasında ise Ayasofya’ nın cami olarak kullanılabilmesi için içerisinde birtakım düzenlemeler yapılıyor. Ayasofya’ nın müze olarak kullanılarak Dünya’ nın kültür mirası olarak ziyarete açılması ise 1935 senesinde oluyor.

Ayasofya Müzesi
Ayasofya Müzesi / Sultanahmet

Kapalı Çarşı

Tarihi yarımadanın bir diğer gözde durağı ise yabancılar tarafından Grand Bazaar olarak bilinen Kapalı Çarşı. İstanbul Beyazıt’ta 550 yıllık geçmişiyle içerisinde kaybolmak isteyeceğiniz sokakları, sizi kendisine çeken birbirinden renkli dükkanlarıyla masal gibi bir çarşı. Fatih Sultan Mehmet tarafından yaptırılan çarşı İstanbul’un en eski çarşısı. İstanbul’ un ruhunu yakalamak istiyorum diyorsanız muhakkak gidin.

Kapalı Çarşı 3
Kapalı Çarşı

Yerebatan Sarnıcı

Dan Brown hayranıysanız veya film tutkunuysanız Robert Langdon karakterinin baş rolde olduğu Cehennem kitabını okumuş ya da filmini çoktan izlemişsinizdir. Sizlere hikâyede geçen ve kurgunun ana bölümünü oluşturan mekânın Yerebatan Sarnıcı olduğunu söylesek. İşte size bu muhteşem mekânı gezmek için bir neden daha. Bizans İmparatorluğu zamanında su ihtiyacını karşılamak için yaptırılan mekân kitaplara konu olan Medusa başlı sütunlarıyla dikkatleri üzerine çekiyor.

Yerebatan Sarnıcı 1
Yerebatan Sancı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .