#SesimOL

Hasan Atilla Uğur Kimdir?

hasan atilla uğur kimdir

Hasan Atilla Uğur 19 Aralık 1957 yılında Türkiye’nin başkenti Ankara’da doğmuştur. Kendisi Türk asker emekli albay olarak bilinmektedir. PKK’nın kurucusu olan terörist Abdullah Öcalan’ın yakalanmasında büyük emekleri vardır. Ve Abdullah Öcalan’ın ilk sorgusunu gerçekleştiren kişidir.

Askeri Kariyeri

1972 yılında kazandığı Kuleli Askeri Lisesi’nden 3 sene sonra 1975 yılında mezun olmuştur. 1975 yılı içinde Kara Harp Okulu’na girerek 1979 senesinde Jandarma Teğmen olarak okuldan mezun olmuştur.

Piyade ve jandarma askeri okullarını tamamladıktan sonra komando eğitimi almak üzere İzmir’in Foça ilçesine gitmiştir 1981 senesinden sonra Doğu ve Güney Anadolu Bölgesi gibi zor bölgeler ile birlikte birçok vatan toprağında Jandarma Birlik Komutanlığı görevini üstlenmiştir

1998 senesinde teröristlerin Antalya’ya intikal etmesi sonucu yapılan operasyonun başındaki komutandır. 1999 senesinde Kenya topraklarında etkisiz hale getirilerek Türkiye’ye getirilen terörist başı Abdullah Öcalan’ın İmralı Adasındaki o meşhur sorguyu yapan isimdir. 

2000-2001 senesinde Hizbullah terör örgütüne karşı gerçekleştirilen operasyonlar kapsamında önemli görevler üstlenmiştir. 2002-2004 seneleri arasında Jandarma Teknik İstihbarat Daire Başkanlığı kapsamında görevlerine devam etmiştir. Bu daire başkanlığı görevini sürdürürken fetö ile ilgili çok geniş çaplı bir dosya hazırlayarak üst makamlarına iletmiştir. 2007 senesinde mevcut görevinde albay rütbesini yürütürken kendi arzusu üzerine emekliliğe ayrılmıştır.

Ergenekon Davası

1 temmuz Ergenekon davası kapsamında 2008 yılında gözaltına alınmıştır. Feto üyesi olmaktan hala aranan ve günümüzde de kaçak durumunda olan Zekeriya Öz tarafından o zamanlar da mahkemeye sevk edilerek terör örgütü fetö’ye yardımda bulunmak ve üyelik yapmaktan yargılanmıştır.

12 Haziran 2011 tarihlerinde Türkiye’de yapılan genel seçimler oylamasında Cumhuriyet güç birliğinden Antalya ilinin milletvekili adayı olarak seçimlere girse de seçilememiştir. Tutuklu haldeyken Abdullah Öcalan’ın sorgusunda yaşadığı bütün olayları kitap haline getirerek yayınlamıştır. Net şekilde 5 yıl 8 ay 10 gün hapishanede tutukluluk süreci geçirmiş ve 10 Mart 2014 tarihlerinde serbest kalmıştır.

Şimdilerde ise YouTube mecrasında içerik üreten oğlu Oğuzhan Uğur’un Babala TV isimle kanalında mevzular başlığı altında yaptığı programlar ile, emekli olmuş deniz, hava, kara, albay arkadaşlarını davet ederek söyleşiler yapmaktadır. Günümüz konuları ele alan program gençler tarafından çok sevilmiş ve milyonlarca izlenmeye ulaşmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

telefona kaydetme isimleri güvenilir takipçi satın almapp büyütmeipr5keko sözlerikabak yemeğinin yanına ne gider .