#SesimOL

Fareler Ve İnsanlar Konusu

Fareler ve insanlar konusu iki gezgin mevsimlik tarım işçisi olan arkadaşın yazar John Steinbeck tarafından yazılmış bir uzun hikayesidir. Fareler ve insanların asıl konusu çağımızın toplumsal ve insani konularını yazar tarafından değerlendirilmiştir. İnsanlık ilişkilerinin anlatıldığı kitapta dostluk, aşk ve yalnızlık konuları derlenmektedir. Fareler ve insanlar Amerika’da ortaöğretim öğrencilerinin zorunlu olarak okumak zorunda olduğu bir kitaptır.

Fareler Ve İnsanlar Konusu

George ve Lennie hayatlarını sürdürmek için amelilik yapan parasız, düzgün bir işi olmayan iki zavallı karakterdir. George kısa, cüssesi küçük zeki bir karakterdir. Lennie ise heybetli, kuvvetli fakat zeka olarak aptal olarak nitelendirilecek bir karaktere sahiptir. George ve Lennie’nin düzgün bir iş bulup para kazandıktan sonra bir çiftlikte hayvanlarla yaşama hayali vardır. George kendilerine iş bulur fakat Lennie sürekli başlarını belaya sokar ve her yeni iş macerası kovulmakla son bulur. George sürekli Lennie’den bıktığını ve ondan kurtulmak istediğini söylese de Lennie’nin şirinliklerine dayanamaz ve onu affeder ve arkadaşlıklar bu döngüde sürekli döner. Fareler ve insanlar iki zıt karaktere sahip iki kişinin sağlam dostluklarını anlatır.

Fareler Ve İnsanlar kitabından etkileyici bir alıntı..

İnsan bu! Güvenilmez.

Bu kitapta yoksulluk, ırkçılık, hırs ve saflık konuları en derine kadar işlenmiş diyebilir. Fareler sadece karın tokluğuna çalışmaya çalışan işçilere benzetilir fakat George ve Lennie’nin bir hayalleri vardır. Onların diğer işçilerden farkı bir umutları vardır ve bu hayali sürekli Lennie’ye anlatır.

İçinde derin duygulara dalacağınız kitapta sıkılacağınızı tahmin etmiyoruz. Akıcı bir dile ve betimlemelere sahip olan kitap 120 sayfa ve tek oturuşta bitirilebilir. Şuna eminiz ki kitabı bitirdiğinizde duygu ve düşünceleriniz alt üst olacak. Yazar John Steinbeck kitabın ismini belirlemede Robert Burns’un şiirindeki:“En iyi planları farelerin ve insanların/Sıkça ters gider”  sözü etkili olmuştur.

Bu kitabın incelemesini de her zamanki gibi kitaptan bir alıntı ile bitirelim;

“İnsanın yanında olacak birine ihtiyacı vardır… İnsan yanında biri olmazsa delirir. Kim olduğu hiç önemli değildir, yeter ki yanında olsun.”

1 Comment

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

deneme bonusu veren siteler